Tmavá piva mám rád. Kdysi bývala poměrně vzácná a já tímto deficitem možná stále okrajově trpím.
Již se za pivní černí nehoním tak, jak někdy před cca 27 lety, nicméně vždycky rád ochutnám.
Porter z Uhříněvsi prodává už jeho láhev. Krásná, tvarově atraktivní „sedmička“ (0,75 l) přímo nabádá ke koupi a způsobuje neodolatelnou chuť na její obsah. I lákavá etiketa vypadá jako tištěná někdy ve 30. letech. Ale zpět k samotnému Porterovi. Je to mok vysoce kvalitní. Jako správný zástupce oné rodiny vykazuje příjemné tóny jemné karamelovosti a praženosti. Plnotučný, ne však přelihovaný truňk skýtá řadu jinotajných chutí i vůní. Láhev za 130 Kč je sice předražená, ale po degustačním zážitku zůstane ještě originální flaška.
Mám rád i stouty. A to jak ty „suché“ (Dry Stout) tak ty mléčné, krémové, ústřicové nebo i ty s ovesnými vločkami. Musím však konstatovat, že současná várka stoutu z Ostravice se příliš nepovedla. Nějak se to zgrclo. Oproti Uhříněvsi mi beskydský stout připadal plochý, bez specifické chuti a bez fantazie. Přitom stout i porter jsou velice příbuzné druhy. Občas se to prostě nepovede.
Podobnou zkušenost mám i s tmavým valentýnským speciálem z Hop Dogu. Posledních jejich pár piv jsem chválil (Grodziskie, smrkové) současná černá 16°mne však dost zklamala. Trochu mne zmátl i popis výrobku. Mělo se jednat zřejmě o pivo barrigové ležící a zrající v dřevěných sudech po vínu či destilátech. Podle informace „cherry oak“ se mohlo jednat o třešňové dřevo, ale spíše nakonec o dřevo dubové, ve kterém předtím zrálo sherry (???) Nicméně přes komplikovaný popis je samotný výrobek chuťově dosti fádní. Jako bych pil před cca 30 lety bránickou tmavou 12°(která sice vůbec nebyla špatná) zvýšenou o nějaký ten stupínek alkoholu. Jako černé pivo možná slušný průměr, avšak podle mne barrig (byl-li to nakonec) by měl chutnat výrazněji.
Dost černa. Zesvětleme si náš pivní svět nějakým solidním blonďákem!
Martine pamatujete černou jedenáctku Měšťan z pivovaru v Praze Holešovicích? To bývalo moje oblíbené, vařené dle bavorských receptur. Velmi mě mrzí zrušení tohoto pivovaru, pracoval jsem tam na lahvárně.
Holešovická tmavá 11 se nejprve jmenovala Kardinál, později Měšťan. Světlé se jmenovalo Pragovar a Pražan. Na toto tmavé jsem rád v Praze chodil.Avšak opět se potvrdil Murphyho zákon: Jakmile se něco osvědčí, přestane se to vyrábět.