V tomto pripade nejde o nemocnici, nybrz o tradicni pivovar v bavorskem Regensburgu.
Do prastareho podniku, ktery uvadi jako rok sveho zalozeni letopocet 1226 {stejne jako nase Kromeriz} jsem zabloudil uz loni. Letos jsem si svou navstevu zopakoval. Podnik nabizi sve pivo svetle. tmave a psenicne. Svetly helles byl docela pitmy, avsak nedosahoval kvalit meho zamilovaneho Kneitingeru. Uvazoval jsem o Spital Bieru tmavem, ale vsiml jsem si, ze historicky pivovar funguje tez zcasti jako soucasny minipivovar.
Pri svych cestach Nemeckem jsem nekolikrat narazil na obchody s minipivovarskymi produkty. Kramy se zdaly byt slusne zasobene, avsak mne k navsteve prilis nelakaly. Proc? V soucasnem Nemecku se udajne nachazi asi 1300 oficialnich pivovaru, mnohe z nich se mohou chlubit bohatou historii a urcite nektere z nich mohou nabidnout skvosty jako kupr. regensbursky Kneitenger. Jen toto mnozstvi pravovarecnych svatostanku by se tezko dalo stihnout za prumerny lidsky zivot {slo by to, ale to by potencialni encyklopedista asi nestihl ochutnavat nic jineho]. Minipivovarska a homebrewarska scena v Nemecku pri populaci 80 000 000 obyvatel a dlouholetych pivnich tradicich je pro bezneho, i radoby velice aktivniho entuziastickeho konzumenta takrka nepoznatelna. Proto ja v tomto zivote davam prednost poznavani nemeckych pivovaru malych a strednich.. U Spitalu jsem ovsem udelal vyjimku. Za minipivovarem jsem se nikterak nepidil – mam jej doslova pred nosem.Svrchne kvasena piva dela Spital docela silna. IPA 8%, Strong Ale dokonce 9,9%. Pale Ale mel jen 6,5%, ale byl hutny a brutalne chmeleny.. Fajn, ale jako bezny konzument bych zustal radeji u lezaku. Chocolate Stout nebyl nastesti moc cokoladovy, mel vyvazenou horko-sladkou chut a dal se pomerne lehce konzumovat. jen to pena mohla byt kvalitnejsi.
Takze Spital se rozdelil na normalni tradicni pivovar a experimentalni mniprovozovnu. Mozna je to cesta, mozna jen pokus, v kazdem pripade jde o slusne obohaceni nemecke pivni sceny.