Úvodem malý dopravní test: Vyjmenujte česká (a moravská) města, kde v současnosti funguje tramvajová doprava. Malá nápověda: Je jich celkem sedm.
Liberec je zvláštní město.
Poprvé jsem je navštívil až v roce 1988, přestože už v té době se poblíž vyskytovaly Vratislavice a Svijany.
Po cestě z libereckého nádraží do centra jsem ani tenkrát neobjevil žádnou uspokojivou hospodu. Nakonec jsem odpoledne zapadl do tenkrát kultovní knajpy Parlament na točený Budvar, která dnes už prý neexistuje.
Na přelomu století ještě v Liberci naproti místní ZOO fungovala pivovarská restaurace U Vozků, kde jsem asi dvakrát přenocoval.
Letos jsem si v Liberci naplánoval jen krátkou přestávku, abych mohl poobědvat v minipivovaru Kousek Piva.
Tato provozovna se nachází nedaleko hlavního nádraží v původně nejspíš průmyslové budově, která se dnes jmenuje Warehouse. Trochu mi připomínala styl staveb v bývalé dělnické čtvrti ve Vancouveru s názvem Yaletown.
Restaurace pěkná, obsluha hbitá a usměvavá. Nejvíc mne tamní ochotná servírka připomínala bulvární divu Agátu Hanychovou. Shodou okolností se podnik nachází zrovna na Hanychovské ulici.
Personál sice milý, leč nejspíš nepoučený. Desítka, o níž mi liberecká Agáta tvrdila, že je spodně kvašená, byl samozřejmě klasický, navoněný ejlík. Z kraje konzumace jsem byl ještě ochoten připustit nějaký řidší IPL, případně studené chmelení, během chvíle jsem však měl jasno.
Kousek Jedenáctky už byl naštěstí ležáček, a to celkem zdařilý. Vyrovnaná hořkost, přiměřený říz a středně dlouhé homogenní doznívání.
Jelikož jsem den předtím obědval v Novém Boru Caesar salát s lososem, rozhodl jsem ve zdravé stravě pokračovat.
Poke Bowl za dvě stovky byla typická sushi rýže s kousky ryby, sójovou omáčkou, nakládaným zázvorem, ředkvičkami, mrkví, koriandrem, ananasem a bůhví, s čím ještě. Pestré a docela zajímavé.
Na závěr ještě jedna pšenice. Slabikářový příklad typického Weizenu s lehkou kyselinkou, náznakovým banánem a pochopitelně nízkou hořkostí. Klasické a osvěžující.
Měl jsem v plánu ve Starém Harcově ochutnat ještě místního Hrocha, ale tato další provozovna z kategorie hospod „na mýtince“ má otevřeno jen v pátek od 15 hodin a já bych kvůli současné složité dopravě měl problém dostat se zpět do Ostravy v rozumnou dobu.
Studánku i Vendelína už znám, možná by mne zajímal jejich současný provoz, nicméně snad někdy příště.
Nakonec vyhodnocení vědomostního testu:
U nás tramvaje jezdí v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Mostě a Liberci.
Tramvaj jsem zahlédl i ve Staré Boleslavi, ale tam bohužel nejsou koleje.