Město Litomyšl znám již od školních škamen. Jednak patří mezi vyňatá slova po „m“ a pak se tam v rodině místního sládka narodil hudební skladatel Bedřich Smetana.
Po loňském úspěchu se představenstvo divadélka Zběsilá Pípa (já) rozhodlo zopakovat své představení na setkání domovarníků v restauraci Na Veselce v Litomyšli. Bohužel, po onemocnění drába a sdělení šenkýře, že v sobotu někde dělá Mikuláše jsme se rozhodli pro úplně jiné představení. Ve čtyřech lidech jsme dali dohromady asi hodinový průřez mými třemi pivními muzikály.
Cestu do Litomyšle jsme si prodloužili asi o 15 km a odpoledne navštívili pivovar Faltus v České Třebové. Světlé, tmavé i speciální 16°pivo nás osvěžilo, žádný hlubší zážitek v nás však nezanechalo. O to více rostla naše zvědavost. Co přinese Litomyšl?
Akce na Veselce trvala už od 14 hodin a tak když jsme o půl sedmé zahájili své představení, řady potenciálních diváků již byly poněkud prořídlé a někteří přihlížející se nacházeli ve stavu střední opilosti. Přesto se nám náš muzikálek podařilo odehrát na slušné úrovni. Jako rekvizita nám sloužila 30 l bečka vyškovské nefiltrované 12°.Krom toho ve výčepu tekla Černá Hora a na sále se nalézalo dalších 8 píp se zajímavými značkami.
Zklamal mne 12°vánoční ležák z Broumova. Vím, že si tento pivovar rád hraje s různými esencemi, ale světlé pivo, která chutná po šumivém vitamínu C s citrusovou příchutí nemusím ani na Vánoce. 16°speciál z Jihlavy byl dle očekávání nasládlý avšak spíše než po přezrálém ovoci chutnal po 11°Ježkovi. Piva z Jihlavy mají svou charakteristickou chuť. 13°Red Ale z minipivovaru ve Svitavách byl typickým představitelem tohoto stylu. Chutnal, avšak rovněž ničím neuchvátil. Vedle dvou německých značek (Schneider Weiss a Schenkerle Rauch) byla na čepu rovněž polská minipivovarská značka s browara Pinta – velice speciální mok z charakteristickým názvem Koniec swiata. Toto polské pivo je vyráběno ve stylu finského národního speciálu Sahti. Sahti je již po několik století vyráněno ve Finsku z různých druhů obilovin (ječmen, žito, oves), které často nebývají ani sladované a z lalovcových kuliček, které mnohdy dokonce plně nahrazují chmel. Koniec swiata byl truňk sice přesládlý, ale po degustační stránce velmi zajímavý a se svou lichou stupňovitostí 19,1°byl bezesporu tím nejpoutavějším, co se na minifestivalu vyskytlo, i když by někteří zarytí pivaři mohli namítnout, že jim toto Sahti připomíná spíše burčák.
Večer pro náš soubor skončil tradičně asi ve tři ráno po několikahodinové diskusi se dvěma aktéry domácího pivovárků U tří pupíků z České Třebové. Akce byla fajn, škoda že se Na Veselce ještě pivo nevaří. Spoluhráč Honza ukončil konzumaci o něco dříve a poté co zhodnotil situaci našeho ranního alkoholického rozpoložení dobrovolně se nabídl, že bude zpátky do Ostravy řídit auto. Možná má něco v plánu……