Současná kvazi pandemie zabránila pivovarníkům rozvážet své pivo do jindy obvyklých odběrových míst.
Rozsah vzniklé škody se samozřejmě liší podle velikosti firmy. Gigantům typu Asahi nebo Heineken sice rovněž drasticky klesla distribuce, neboť hospody jsou zavřené, leč supermarkety a podobné podniky stále fungují. Jejich produkty jsou řádně pasterovány a tak pár měsíců vydrží. Navíc si ony velkokapacitní chemičky mohou dovolit jít až do mnohamilionových ztrát.
To pivovárky regionální nebo zejména pivovarské hospůdky to mají mnohem obtížnější. Ač se snaží sebevíc, mnohdy existenční komplikace je neminou. Pivo se v tancích začíná kazit a bude třeba je vylít. Dle odhadu se může vsáknout do půdy snad až 300 milionů velkých nevypitých piv! Strašná představa! Šlechetný a veskrze zdraví přínosný nápoj, který tvoří jeden ze základních pilířů naší historie a kultury má skončit místo v dychtivých a vyprahlých hrdlech jeho milovníků kdesi na louce či v poli?
Jako projev solidarity bych navrhoval tento zavrženíhodný, leč zřejmě nezbytný akt provést na jednomurčeném místě. Někde v přírodě na jakési rozlehlé louce. Přítomná veřejnost by se ještě na poslední chvíli mohla pokusit alespoň pár hektolitrů božské tekutiny odsouzené k bezúčelnému zmaru zachránit. Ještě alespoň pár hodin by mohlo pivo odsouzené k potupné smrti plnit svůj nadzemský účel. Ještě alespoň pár hodin by bylo umožněno zarmouceným pivopijům provádět tklivý rituál rozloučení se svým nešťastným přítelem. Poté už by následoval proces destrukce. A jako na legendárním Růžovém paloučku, kde se rozžehnávali budoucí protestantští exulanti po bitvě na Bílé Hoře se svou vlastí terorizovanou nenáviděnými jezovity, i zde by shromáždění sirotci úpěnlivě plakali, avšak v nastalé jednotě by společně doufali v lepší zítřky a zejména pozítřky. A samotné zmarněné pivo by se vpilo do země jako přehořké slzy smutku a beznaděje našeho těžce zkoušeného národa. Možná by se jeho část mohla infiltrovat do spodních vod a svými šlechetnými molekulami alespoň lokálně obohatit fádní vodu o stopové prvky vitálního principu a nové naděje.
V této hluboce tragické situaci snad není dobrých zpráv. Nepatří mezi ně rozhodně ani utěšování vlády, že za vylité pivo nebude na výrobcích vymáhat spotřební daň. Ano. Dám ti facku, ale pak tě na druhé straně nebudu obviňovat, že mne štípe ruka. Doufám, že si pivovarští už uvědomí, co jsou naši papaláši zač a rozmyslí si strategii své jediné možné obrany, kterou je účast v příštích volbách.
Na závěr ještě jednu poznámku k samotným výrobcům: Znám alespoň teoreticky podmínky, ve kterých naši majitelé pivovarů podnikají. Jistěže, že byrokratický moloch naše drobné živnostníky dusí a každý si potřebuje vydělat, zejména v době konjunktury. Avšak prodávat 0,75 l speciálu v nevratné láhvi za cca 130 Kč se mi zdá přece již trochu nemravné. Možná, že v dnešních pohnutých časech, které bohužel signalizují následnou vleklou hospodářskou krizi je přijatelnější nějaký ten produkt zlevnit, nežli jej nenávratně znehodnotit. Vy pivovarníci a my pivaři přece žijeme v symbióze. Tak upravte ceny směrem k větší dostupnosti a my vám slibujeme, že vaše piva budeme o to více pít.
V jednotě a v pivu je síla!
Nalívej!!!
Martine, pokud někde mají dobré pivo, lidé chodí k okýnku a jeho zásoby vypijí, i když místo v hezkých půllitrech je pivo na své poslední cestě do pijákova hrdla nuceno navštívit plastové lahve a kelímky.
Některé pivovary zlevnily, některé ne, například Zlatá Kráva nebo pivovar Šedivák v Bohnicích nechaly ceny stejné, takže můj názor je, že vylejvat pivo budou především ti, kteří ho dobré neměli a také pivovarníci, kteří se z kdovíjakých důvodů nepřeorientovali na jiný způsob prodeje. Auto má dneska každý pivovar, myslím dodávku, ale ne každému se chce zvednout zadek a rozvážet piva. A takoví budou vylejvat. Na druhou stranu víš o tom, že někteří naopak v této době i vaří, protože se adoptovali a i v této době se jim daří?