Ječné víno (barley wine) je druh mimořádně silného piva, jehož obsah alkoholu osciluje kolem hodnoty 10%, může jej však mít i mnohem více.
Zatímco za komunistů u nás byl nejsilnějším pivem martinský Porter 20°, dnes se se siláky roztrhnul pytel. Speciály o stupňovitostech nad 20°už u nás nejsou žádnou mimořádností a s alkoholem je to podobné. U Medvídků nám dokonce vaří naše nejsilnější pivo, které má plných 33°.
Ubírají se tyto alkoholové pretěky správným směrem? Je „třiatřicítka“ ještě stále pivem? Včera začal v Hobitu týden minipivovarských speciálů. Osobně mne zklamalo „Vánoční dědictví“ z Břeclavi a tak jsem se vrhnul na vánočního Koníčka. Je to světlá 13°, která mi opravdu chutnala. Takový zesílený Ryzák. Mok, pravda, trochu nasládlý, leč výživný a chutný. Speciál, který se dobře pije.
Ze zvědavosti jsem okusil též druhou vojkovickou vánoční specialitu. U ní výrobce alkoholem věru nešetřil. Štědrok (zřejmě krajový výraz pro Štědrý večer)je poctivou čtyřiadvacítkou (24°)a má v sobě alkoholu přes 10% objemových! Bohužel, díky své alkoholické mohutnosti je to jakýsi pivní aperitiv, kterého vskutku nelze vypít hodně. Toto supersilné pivo není určeno k větší konzumaci. Hutnost je až nepřirozená, chuť je sladká a z moku čiší alkoholická síla, přestože etanol sám o sobě není cítit.Je to nápoj hodný svého názvu. Pasoval by ke svátečnímu stolu, ke štědrovečerní večeři jako long drink na chuť, který je pak dobré zapít nějakým kvalitním nížestupňovým pivem.
Chcete-li Štědroka ochutnat i mimo vánoční svátky, přijďte na něj do Hobitu.