Když počet vyjímek převyšuje počet pravidel, je třeba stanovit nová pravidla.
Kultura českého národa je plná vyjímek a úlev. Od politiky přes gramatiku až po terminologii v pivovarnictví. Je to pro naši mentalitu příznačné. Sotva si pivomilná – a to odborná i laická veřejnost alespoň rámcově zvykne na základní dělení piv na piva spodně kvašená (ležák, lager) a piva kvašená svrchně (ale), objeví se v pojmenování některých výrobků paskvil, který toto vše neguje a popírá. Označení „svrchně kvašený ležák“ je absurdita jako např. „sladce chutnající kyselina“, „ohnivzdorné zápalky“, „spalovací elektromotor“ nebo „největší trpaslík na světě“. Zajímalo by mne proč se takové slovní spojení začalo u nás vůbec vyskytovat. Je to snad tím, že slovo „ale“ stále nemůže v češtině zdomácnět, neboť připomíná frekventovanou českou spojku, v textu mate (mohlo by se rozlišovat kupř. velkým písmenem) a ve své psané podobě se velice špatně skloňuje? Pomalu se ujímá fonetický tvar „ejl“, což by podobné kejkle českého jazyka(v angličtině se neskloňuje) usnadňovalo. Je též možné, že svrchně kvašený ležák je jakousi českou specialitou, pivním hybridem, kde se kvasnice a následně vlastnosti vyrobeného moku kombinují a vznikl tak nový terminus technicus. Jednalo by se možná o svrchně zakvašené pivo, které nezraje a neleží pouze nezbytnou dobu pro expedici ale (Ale, ejlu), ale (spojka) odpočívá mnohem déle – skoro dobu nutnou pro vytvoření ležáku. Jestliže je to tak, celá věc by měla určitou logiku, i když si nejsem jistý jaký by tento výrobní postup měl vliv na výslednou kvalitu takto připraveného piva. Dost spekulací. Zeptáme se odborníků nebo alespoň zaangažovaných amatérů. Možná se nám podaří i vyvolat diskusi. O vývoji v této problematice vás budu informovat v mém příštím příspěvku.
U svrchně kvašených piv se používají svrchní kvasinky (Saccharomyces cerevisiae subsp. cerevisiae),tudíž autor výše uvedeného článku Jarosek má pravdu v tom,že to zkomolenina je.Zatím sem se s tímto názvem setkal pouze jednou a už napsaný to vypadalo blbě.
Co se týká použití obou druhů kvasinek (svrchní a spodní),tak si myslím,že to asi to pravý ořechový nebude.Pan Bernard vyrábí Bohemian Ale a zde je útržek z rozhovoru o tomto svrchně kvašeném pivu: „…..Museli jsme být opatrní.Máme pivovar jeden a používali jsme zatím jen spodní kvasnice,které se nesmí potkat se svrchními,navzájem by se zničili……“ (zdroj:nagazín Albert)
Takže asi tak nějak.
čau Martine, zeptej se na to radši ještě J4, ale nebude to náhodou použitými kvasnicemi a zákvasnými teplotami? Jen spekuluju – pokud ve spilce do mladiny současně dodáš oba kmeny kvasnic – svrchní i spodní a nejprve kvašení probíhá při vyší zákvasné teplotě, tak pracují jen svrchní kvasnice (spodní chrápou) a vzniká ti ejl, potom snížíš teplotu a v těchto chladnějších podmínkách svrchní přestávají pracovat a začínají se projevovat spodní kvasnice, které dávají tomu divočejšímu a pestřejšímu ejlu „klid“ a vyváženost ležáku? Si tedy myslím, že tak by to mohlo být,ale ještě si to ověř u J4.
PS : kdy děláš v pivotéce? Vzpomínka na Gonzo Porter je stále živá, to byl nádherný kousek!
Jo, třeba Pardubický Porter je také spodně kvašený, už od roku 1892, a jaká je to dobrota….:-)