Včera jsem pokračoval v objevování alsaských pivovarů.
Ve Strasburgu to neni žádná sláva. Přímo ve městě působí dle stránek beerme.com jen dva minipivovary, které jsem už poznal. Jinak všude většinou jen Kronenbourg a Fischer.
Alternativní pivovarskou scénu je možno objevovat v krámcích s alsaským zbožím. Tak jsem kousek od Austeritzkého náměstí (na tu bitvu u Slavkova nemohou Francouzi dodnes zapomenout)našel obchůdek, v jehož výkladní skříni stálo pár láhvi místního piva Saint Pierre. Me skromné základy francouzštiny mi pomohly vyhnout se pivu hruškovému či meruňkovému a koupil jsem si jedno pivo normální a jedno medové.
Večer jsem nejdříve otevřel láhev s názvem Bière Spèciale Choucroute. Choucroute je alsaské národní jídlo připravené ze zelí, masa a uzenin. Na to musí pivo jen zasyčet. Speciál byl samozřejmě nefiltrovaný a nepasterovaný, o čemž svědčil jeho mlžný zákal. Po otevření láhve se její obsah hekticky rval ven. Pivo mi nejvíce připomínalo belgický ale. Ale opravdu kvalitní. Všechny složky v rovnováze a jemná příchuť koření, nejvíce snad koriandru. Když se snoubí francouzské gurmánství s německým pozitivním vztahem k pivu….
Medové pivo rovněž chutné. Příjemná vůně po kiwi a med pouze v náznacích. Nebylo vůbec sladké. Velice sympatické bylo, že obě piva byla uvařena z lokálního alsaského chmele.
Překvapila mne však dlouhá expirační doba nezvyklá pro tento druh přírodního piva. Začátek roku 2020! Přitom myslím žádné dokvašování v lahvích a jako vršek normální korunka. Něco takového jsem si všiml i u Trappistů. Jeden Belgičan mi vyprávěl něco o konzervaci pomocí CO2. Možná je to cesta ke zkvalitnění globálního pivního trhu.