Paskovský pivovar zdárně pokračuje ve výrobě speciálů.
Po jisté stagnaci, kdy podnik stabilně nabízel základní tři druhy svého piva a občas sortiment obohatil nějakým tím sezónním speciálem došlo k pozitivnímu oživení.
Pivovar vedle své, dnes už zavedené klasiky rozjel čilou výrobu svrchně kvašených piv.
Po zdařilé Štole a Rubanině se na pípě objevil 17° Strachotvor.
Je to zřejmě pivo uvařené ku příležitosti Halloweenu – čili anglosaského svátku, který se u nás snaží již pár dekád zdomácnět.
Jednoduchý jeho popis zní – Red IPA s chilli. Aby onen chmelový nápoj asocioval při Halloweenu nepostradatelnou krev, byla do něj dodána coby organické barvivo i červená řepa.
V přítmí paskovského šenku, který mimochodem stále zkrásňuje očekávaná červeň příliš nevynikla. Přesto z dostupné vizualizace přiznávám, že přívlastek „Red“ je v tomto případě objektivní.
První čichový dojem nebyl nic moc. Čekal jsem ve vůni chmel, případně inzerované chilli papričky. Spíš mi však mok voněl po kvasnicích a na chvilku jako bych v něm zaregistroval dokonce i stopové prvky diacetylu.
Už při prvním plném napití jsem odhalil poměrně intenzivní palčivost. Bylo to poměrně jednoduché Mám rád ostré pokrmy, u piva je to však trochu složitější.
Jako obvykle uvedu mé oblíbené srovnání piv stejné kategorie pomocí několika dnes už pro mne konstantních příkladů.
Asi nejpálivější chilli pivo jsem pil v australském Broomu v pivovarské hospůdce Matso. Velice kultivovaný mok shodného stylu jsem si vždy s oblibou vychutnával ve vídeňském Silber Sternu. Tam mělo pivko vedle dostatečné pikantnosti i snadno identifikovatelnou příchuť feferonek. Ani mne nezajímalo, zdali pochází z čerstvých plodin nebo z příslušného extraktu.
Podobnému zkoumání jsem vždy podrobil i sezónní speciál z Qásku Fire Dog. Občas pálil moc /i když pro mne ani ne/, jindy bych ani neřekl, že obsahuje nějaké ostré koření, někdy však měl pikantnost i příchuť akorát.
U Strachotvora je pálivost poměrně dominantní a dá trochu práce se prokousat (propít) i k jiným atributům. Například bych ani neřekl že onen truňk má EPM 17% a hořkost IBU 60 (tipoval jsem něco přes 40).
Jinak však strašidelný paskovský speciál považuji za příjemné zpestření sortimentu a dezertní vsuvku v uvědomělé tematické degustaci.