Spása jménem Wetherspoon

Když jsem navštívil před 14 lety UK, nalezl jsem krátce před svým návratem domů zvláštní hospodu.

Můj britský průvodce Mark mi sdělil, že v jeho zemi existuje síť klasických pubů a hotelů, jejíž filosofií je učinit restaurační služby finančně přístupné i pro méně movité klienty.

Jednou, a myslím že podstatnou částí strategie je odkup piva z nejrůznějších tuzemských pivovarů, které je na hranici expirace a výrobce je tudíž prodá mnohem levněji.

Zdálo by se, že tato politika společnosti se může vymstít a občas Wetherspoon může svým klientům nabídnout i pivo chuťově ovlivněné koncem záruční doby. Avšak řetězec má vše dobře spočítané a při své vytíženosti a počtu denních i večerních hostů vyčepuje soudek jedna dvě. Proto se také pravé britské ejly na čepu dost rychle střídají.

Samotný Mark mi sdělil, že on osobně nikdy neměl s kvalitou piva ve Wetherspoonu problém.

Dalším pozitivem je, že tyto puby díky svému realizovanému záměru pomáhají udržet tradici Real Ale a zpřístupňují své tradiční klenoty i současné mladé generaci britských (i přespolních) pivařů.

Aby nabídli alternativu i konzervativnějším hostům, na chlazených pípách možno nalézt i produkty nadnárodních chemiček jako je např. Carlsberg nebo Budweiser. Toto však pravověrného pivaře nemusí vůbec zajímat.

Jídlo a pití se klasicky kupuje u výčepního pultu, Wetherspoon však jde i dál a nabízí speciální aplikaci díky níž může host dokonce využít i obsluhy.

Zatímco cena pinty nefalšovaného britského ejlu se pohybuje v normálních pubech průměrně kolem 4 liber (mnohdy i víc) v levném řetězci si ji můžete vychutnat zhruba za 2.40, poměrně často i za 1.70.

Značek, které jsem ve Wetherspoonu ochutnal je docela dost. Namátkou mohu jmenovat třeba Red Rock´s od Peerlesu, polotmavý Doombar, nebo příjemně voňavý Divine z pivovárku Bishop Nick.

Pravá britská Ipa je úplně něco jiného, než nám v často přechlazené, přechmelené a předražené formě servírují v našich vybraných hospodách, některé tamější značky se však už k tomu trendu blíží. Např. pivo Big Chief je už docela „hoppy“, avšak je stále servírované za britské ejlové teploty.

Jídelníček je typicky pivní. Od hranolků s různými omáčkami přes kuřecí křidélka až po steaky. Někdy je nabídka zpestřena i spojením s nealko nápojem či pivem za zvýhodněné ceny.

V podnicích je stále plno, ačkoliv při jejich rozměrné kapacitě tam skoro vždy naleznete volný stůl.

Složení hostů je pestré jak po stránce věkové, tak i etnické a tyto hospody zavírají v UK revolučně až v jednu ráno.

Vážíte-li cestu do staré dobré Anglie a chcete-li ochutnat místní pivo za rozumné ceny, Wethrerspoon to jistí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>