Je to už pár let, co se vrhnul původní antikvariátník Josef Moškoř zvaný Segal na data:text/mce-internal,hostinskou činnost. Nešlo však o obligátní čepování profláknutých regionálních pivních značek. Segal představil Fifejďákům ve své hospodě Svijany, v oné době těsně před poločasem rozpadu pitelnosti a hlavně Poličku, která v oněch prostorách hluboce zakořenila.
Nadšený hospodský však šel ještě dále a dnes jeho pivnice s deseti nablýskanými výčepními kohouty patří k chloubám našeho města. Není to tak dávno, co dostal Segal nápad pivo si sám vařit. Zpočátku se to zdálo jako poněkud utopistická myšlenka, i když představa pivovárku v prostředí stárnoucího sídliště byla velmi inspirativní. Tak se přemýšlelo a dělalo plány….
Před pár týdny mne ( a zajisté nejen mne) Segal mile překvapil. Stal se spolumajitelem relativně čerstvého minipivovaru, který se nalézá v obci Hutisko – Solanec Tzv. Balitovy pivovary vznikly před necelými 2 lety v létě 2013. Veřejnosti se tento podnik představil zejména svým pivem Radocha. Jako z každého přírůstku, měl jsem i z pivovárku v Hutisku radost. Dokonce jsem jeho výrobky prodával v pivotéce Pivovarského domu. Kvalita piv však byla velice nevyrovnaná. Jednou mok až chuťové pohárky zaplesaly, jindy průšvih. Segalovi se provozovna zalíbila a když zjistil, že jeden z majitelů prodává svůj podíl, rozhodl se na tuto nabídku reagovat.
Takže letos na Prvního máje bude mít tento valašský pivovárek svou obnovenou premiéru. Prozatím bude zpřístupněna pouze pivovarská restaurace a teprve se v prostorách začne vařit pivo. Ani inicializace tohoto bohulibého procesu není bez komplikací. Segal konstantně naráží na problémy, kterých si nikdy předtím nebyl vědom. Časové prodlevy výrobců a dodavatelů, přemrštěné ceny surovin, liknavost subdodavatelů i potenciálních zaměstnavatelů. Vše je ale na dobré cestě. Prozatím se Segalovo pivo – světlá nefiltrovaná 11°vaří dle jeho osobního receptu v Žabákovi ve Skřečoni. Je to typický osvěžující a tělnatý pilsner. Myslím, že zdravé hořkosti není nikdy dost, avšak výrobce ji chce částečně nahradit vyšší sladovostí. V plánu jsou i spodně kvašená piva tmavá a polotmavá a minimálně dva druhy ejlů – silnější a slabší. Segal se mi i svěřil, že chystá uvaření supersilného speciálu, který bude ležet a zrát zhruba celý rok.
Piva z Hutiska – Solance bude možno zatím ochutnat přímo v restauraci v místě výroby, v hostinci v Trojanovicích a pochopitelně U Segala na sídlišti Fifejdy 1. Podnik se též hodlá zabývat přidruženou potravinářskou výrobou. Zatím jsou k dispozici utopenci, chystá se i poměrně široký sortiment produktů z mláta. Popřejte tedy odvážnému novopečenému pivovarníkovi mnoho štěstí a pro další informace se obraťte na jeho webové stránky.
Tak,už se moc těším až okoštuji. RADOCHA 12° PIVO SVĚTLÝ LEŽÁK PREMIUM jsem pil 2 x a pokaždé chutnalo jinak – prostě jiné pivo. Jednou fajn a pak nic moc.Přeji novopečenému pivovarníkovi vše nej do jeho podnikání vaření piva.