Začátkem dubna to budou tři roky, co jsem v Kurníkšopě poprvé ochutnal pivo Rathaus z brněnského minipivovaru Moravia.
Tento brněnský podnik byl založen roku 1898 a své činnosti se věnoval až do kritických let 30., kdy byl uzavřen. V současnosti navázal na tradici minipivovárek v Brně – Medlánkách.
11° Rathaus je ležák dochmelovaný za studena aromatickým chmelem. To jsem identifikoval před třemi lety již při prvním hltu. Po intenzivním hořce parfémovaném úvodu se chuť zázračně proměnila do podoby lehce navoněného, leč domácky známého ležáku. Pěkný příklad českého lageru s introduktivním americkým štychem. Slušný byl i říz, tělo i doznívání.
Včera jsem si Rathaus nalil z láhve. Vzpomněl jsem si na své dojmy před třemi lety. Hned zpočátku jsem ucítil známý závan. Je to vjem, který typicky pochází z piv svrchně kvašených. Tentokrát se mi však zdálo, že „ležákovost“ v moku poněkud vázne. Občas sice příchuť na chvilku trochu proklouzla do lagerovské, lehoučce naparfémované zemitosti, po většinu konzumace však výrobek spíše připomínal nějaký tendenční ejlík. Ne zrovna ipu – na to nebyl dostatečně alkoholicky mocný, ani extrémně chmelově nevoněl, avšak známé atributy spodně kvašeného piva studeným chmelením poněkud zanikly.
Byl použit americký chmel Chinook. Nejsem si jistý, zdali se jedná o stejnou odrůdu jako před třemi lety a to samé se týká i dávkování. Můj pocit byl však trochu odlišný než tenkrát. Svou roli nesporně hraje i rozdíl mezi lahváčem a bezchybně natočeným půllitrem ve vzorné ochutnávkové pivnici. V každém případě mi Rathaus celkem chutnal a neměl jsem problém beze zbytku jej vypít.
Chinook je údajně původní indiánský výraz pro nějaký druh mraku. V Kanadě se tak jmenoval i řetězec obchodních center. Pamatuji si, jak se nám v jednom z nich v roce 1986 zatoulala zpěvačka, která skoro vůbec neuměla anglicky….
Ať žije Brno!