Když profesor Katz z Pennsylvánské univerzity v roce 1986 vyslovil domněnku, že pivo je starší než chléb, setkal se ve vědeckých i laických kruzích s nepochopením, ba přímo s posměchem.
Do té doby vládl oficiální, vědecky podložený názor, že pivo se ve starém Egyptě a Babylonu začalo vyrábět před zhruba 5000 lety. V Egyptě je z této doby známé pečení tzv. pivních chlebů, které vytvářely primitivní formu sladu pro výrobu tehdejšího piva. Odkud však brali staří Egypťané inspiraci?
Dnes se historie pivovarnictví posouvá o dalších 5000 let zpět. Ve východním Turecku dodnes roste zvláštní druh pšenice – tzv. jednozrnka, která byla lidstvu známá již v mladší době kamenné. Údajně právě díky této plodině se z dřívějších lovců a sběračů stali zemědělci. Z tohoto obilí se zřejmě už před 10 000 lety připravovala kaše, která se nechala spontánně vykvasit, aby tak byl připraven opojný nápoj. Chléb se začal péci až o několik tisíc let později.
Této revoluční teorie se chytli dva pivaři z Norska, nechali si do Skandinávie dovézt jednozrnku, z které pak následně, nejspíš formou homebrewingu uvařili pivo. Nutno vysvětlit, že vedle archaické suroviny byly již všechny pivovárečné postupy současné včetně chmelení a přidání šlechtěných kvasnic.
Pojedete-li na dovolenou do východního Turecka a budete tam se sebezapřením usrkávat z láhve legendární Pilsner Efes, pomněte, že se nacházíte v pravé kolébce piva!