Zni to jako rouhacsky vykrik do tmy. Ale v nemeckem mestecku Cochem mne tato kacirska myslenka napadla.
Samotne mesto mne velice mile prekvapilo. Takovy vetsi Stramberk. Malebne budovy, odhaduji povetsinou z obdobi renesance, uzke ulicky, spousta restauraci – zkratka idylka. Navic je vsechno hotove, upravene a ciste. Zadna leseni ci neprijemne rekonstrukce. Nad Cochemem se tyci majestatny hrad, ale vstupne tam stoji 6 EUR, coz jsou prakticky dve tocena piva.
Problem je vsak se samotnym pivem. At hledam jak hledam, vsude samy Bitburger. Zato vina vsude dosti. Plno vinnych restaurantu, senku a vinotek. Skoda, ze nejsem radeji vinarem. To by byla nirvana!
Jedina napohled pekna hospudka, kde toci Diebels Alt, Fruh a mysticke pivo Duchstein z Hamburku, ktere je vsude o polovinu drazsi nez ostatni znacky je bohuzel zavrena. Nastesti nalezam utulnou lokalni knajpu plnou mistnich opilcu. Na cepu Konig Pilsner z Duisburgu – ctrvrtlitr za dve eura. Konecne dostatecne horky mok! Vychutnavam si jej v kulise sveholiicich ochmelku. Takze i v Poryni Falcku jsou slusne hospudky, dokonce na pesi zone.
Dale same vino. Neodolam a take si koupim lahev ryzlinku. U mostu se chysta maly vinny festivalek. Vidim asi deset stanku. Kazdy reprezentuje jedno z mestecek v okoli, kde se vyrabi vino. Klotten, Ernst, Mesich…V nabidce kazdeho stanku nekolik druhu vina. Bile, rose, cervene. Suche, polosuche, pozdni sbery. Byt tak vinarem…
Nakonec na druhe strane mostu spatrim nezname pivni logo. Kirner Pils 1798. Po skoro plne terase pobihaji dva vrchni. Behem deseti minut se nedockam obsluhy. Pritom to nevypada, ze by se cisnici flakali. Opet se potvrzuje ma teorie, ze vrchni nemusi litat, ale stihat. Nakonec se prece jen pilsneru dockam. Nastesti zase horky. Rekl bych tak 37 IBU. Jeste trochu doznivani a bylo by to docela pozivatelne.
Cochem pekny, ale vice bych si jej vychutnal, kdybych byl vinarem.