Krygl je lokální název pivního půllitru s uchem.
V minulých dobách byl jeho protipólem tzv. „výškáč“ bez ucha.
Dnes je pivního skla nepřeberná řada a možná, že i jednotlivé typy mají své přezdívky.
Pro nás pamětníky však zůstává krygl kryglem.
Doktor František Kriegel se narodil v roce 1908 v Haliči a v roce 1926 odcestoval do Prahy studovat medicínu. Od mládí mu byly blízké levicové názory a komunistické teze Marxe a Engelse.
V třicátých letech odjel bojovat do Španělska proti generálu Francovi, později pomáhal v Číně proti japonským okupantům.
Láska k utopickému komunismu ho nepřešla ani po válce, kdy se aktivně zúčastnil únorového převratu v roce 1948 a pomáhal zakládat tzv. Lidové Milice.
Přes poslance Federálního Shromáždění to dotáhl až do Ústředního výboru KSČ. V roce 1968 však nastal v Krieglově životě výrazný obrat.
Krátce po invazi vojsk VS byl spolu se svými nejvýše postavenými soudruhy unesen do Moskvy, kde jako jediný odmítl podepsat tzv. Moskevské protokoly, čili de facto souhlas s vojenským obsazením Československa.
Očekával svou likvidaci, nakonec vyvázl jen se ztrátou svých politických funkcí.
O pár let později neváhal a ještě v prosinci 1976 podepsal mezi prvými Chartu 77.
Poslední roky svého života strávil pod stálou kontrolou STB.
Na jedné straně bolševický fanatik, na druhé národní hrdina. Scestné Marxisticko-leninské filosofii věřil, ale pochopil, že pod jejím pláštěm se schovává a jedná mnoho soudobých gaunerů. Ze soudruha se stal rázem nepřítelem.
I dnes mnozí občané věří v tržní ekonomiku a demokracii, přesto jsou právem přesvědčeni, že vývoj v jejich vlasti se neubírá tím správným směrem.
Přestože jim ústava a Listina základních práv a svobod dává právo na vyslovení vlastního názoru, jsou čím dál častěji kritizováni, démonizováni, zesměšňováni a někdy i kriminalizováni.
Budiž nám obrácení doktora Kriegla příkladem. I tak se lze angažovat za správnou věc.
I když málokdo má tak ikonické příjmení….