Při slově Porter se běžnému českému pivaři vybaví hutná černá pardubická 19°. Pardubický Porter se vaří již od roku 1891 kdy sládek Alois Šimonek zahájil dlouhou a slavnou tradici.
Toto pivo se vaří ze čtyř druhů sladu a zraje plných 12 týdnů. Pro svou výhřevnost a vysoký obsah alkoholu není určeno pro běžnou konzumaci, je obecně považováno za vhodnou silnou a důraznou tečku za příjemně propivařeným dnem.
Porter jako pivní styl vznikl v 1 polovině 18. století v Londýně a u jeho zrodu stál tenkrát mladý místní sládek Ralph Harwood. Původně se jedná o svrchně kvašený druh tmavého piva o vysoké stupňovitosti (až 18°) i obsahu alkoholu. Postupně byl tento styl adoptován i v jiných zemích, obecně lehce zeslábl a dnes se může se připravovat i metodou spodního kvašení. V současnosti v britských pubech můžete ochutnat lahodné voňavé portery o stupňovitosti kolem 11°, na druhé straně jsem před pár lety narazil v jisté americké hospodě na Baltic Porter vyrobený v pivovaru Alaskan v Juneau, který obsahoval téměř vražedných 9,8% alkoholu.
Porter z kalifornské Sierra Nevady je kompromisem mezi takřka „výčepními“ portery a jejich silnými verzemi. Má obsah alkoholu 5,6%, což naprosto stačí. Ušlechtilou tmavou barvu podporuje i příjemná pražená vůně, chuť je nahořklá s polosladkými podtóny. Říz je lahváčově standardní a jak už bývá u piv tohoto piva zvykem, obsahuje výrazné čokoládové alikvoty. Cena 75 Kč za třetinku tohoto skvostu se zdá býti přehnaná, stále však oslabený dolar lehce trumfne českou korunu.
Roku 1814 v pivovaru Horse Shoe poblíž anglického Tottenhamu praskl obří tank na porter a povodňová vlna smetla několik domů a zabila 8 lidí. Utopení v pivu je tou nejstylovější smrtí jakou si dovedu představit.