V posledních dnech se management Pivovarského domu Ostrava rozjel. Nejprve svezl do pivotéky petky z místních minipivovarů a posléze podnikl cestu do Čech, odkud přivezl spoustu kvalitního a zajímavého piva.
Z Kohutky je to kupř. polotmavá 13°, světlá 12°a pivo medové. Koníček začal vařit u příležitosti výročí obce Vojkovice světlou 12°a rovněž nakuřovaný speciál. Světlou 12°vyrábí mimo jiné také rohovský minipivovar U Komárků. Zabrousili jsme i ke konkurenci a nabízíme zábřežské pivo Pikard.
Z Čech nám zaplnily ledničku petky z Dobrušky, Sokolova, Harrachova nebo Koutu na Šumavě. Zajímavým mokem je výrobek sdružeční Nomád – český Ale AK-47. Minipivovarské výrobky se nacházejí rovněž v tradiční lahvové verzi jako je např. rychnovský Zilvar a Kaštan a z Podklášterního pivovaru Urban červený Ale Kornel.
Vedle německých pšeničňáků Auer a Schneider stojí určitě za zmínku i supersilný pšeničný Eisbock.
Řady britských lahváčů rozšířily výrobky londýnského pivovaru Fuller´s: Premium Ale, Honey Dew, Porter IPA a ESB – pravé, svrchně kvašené.
Nejzajímavější je však výběr v pivech belgických. Vedle doplnění tenčících se zásob favoritních piv jako je třeba Belzebuth, Duchesse de Bourgogne nebo Tripel Karmeliet se objevily v regálech i značky premiérové. Pater Lieven, Buffalo 1907 nebo Saison Silly. Úplnou novinkou jsou speciální ejly v ekonomických 0,75 l baleních. V lahvích dokvašovaná dezertní piva jako je Carolus Hopsinjoor či Avec Les Bon Voeux mají uzávěry jako ušlechtilá šumivá vína. Největší perlou současné kolekce je archivní speciál Deus, který stojí rovných 599 Kč a stane se nejspíše vhodnou a stylovou alternativoui k silvestrovskému přípitku.
Cizí lahváče vydrží, ale české živé pivo má omezenou expiraci. Tak ať se kšefty hýbou….