Když v roce 1867 zařídil tehdejší americký ministr zahraničí Seward koupi nehostinného poloostrova Aljaška od ruské vlády za 7 milionů dolarů, občané USA si mysleli, že se totálně zbláznil.
Aljaška byla v oné době skutečně o ničem, snažili se ji osidlovat Rusové, kteří byli nuceni bojovat s místními Indiány zejména kmenů Tlingit, Tongass a Atabasco. Do dnešních dnů se zachovalo pár pravoslavných kostelíků s některými dalšími památkami na staré ruské časy a v místním kulturním domě vám místní taneční soubor zapěje ruské častušky a za doprovodu garmošky i zatančí kozáčka.
Jinak je už Aljaška jako rozlohou největší stát USA úplně americká. Jsou zde velké zásoby nerostného bohatství, prozatím čistá příroda (až na následky ekologické katastrofy po ztroskotání tankeru Exxon Valdez v roce 1989) a zejména několik velice zajímavých pivovarů.
Nejznámějším aljašským pivovarem je podnik Alaskan v Juneau, který vaří už od roku 1986. V sortimentu má spodně i svrchně kvašená piva. Nejpopulárnější je polotmavý Alaskan Amber Ale, který mi osobně však připadá dost do ovoce. Řádně chmelený je Pilsner, velice lahodný pšeničňák Alaskan White. Párkrát jsem měl možnost ochutnat i místní Rauch – Smoked Porter a jednou jsem ujel na zrádném černém malvazu Baltic Stout, který měl slušných 9,6% alkoholu. Rada pro návštěvníky Městečka Juneau: Vyhněte se turistické pasti v podobě zprofanované historické krčmy Red Dog Saloon. Je tam věčně natřískáno turisty, pivo drahé a atmosféra nic moc. Zamiřte raději do lokálních náleven jako je třeba Alaskan Hotel (14 druhů piva na čepu), Imperial Bar nebo Triangle Pub. Tam u dobrého truňku můžete pokonverzovat se zástupci místní degenerované indiánské menšiny. Jinou klasickou aljašskou knajpou z doby Zlaté horečky je bývalý bordel Red Onion v městečku Skagway. Slušný výběr piv, servírky v dobových kostýmech, ale horní patro již erotické služby nenabízí (jediným státem v USA, kde je prostituce legální je Nevada). Při mé poslední návštěvě Red Onion mne zaujala hospodská pokladna vyrobená firmou Posera.O kousek dále naleznete klasický minipivovar Skagway Brewing Company původně založený v blízkém hotelu Golden Nord již v roce 1897, o zhruba 15 let z důvodů předčasné prohibice uzavřen, který obnovil svou činnost roku 1997. Vyrábí celou řadu zejména svrchně klasických piv, z jeho specialit jmenuji například smrkový mok Spruce Tip Ale, pivo s přídavkem přírodních borůvek a dýňové se skořicí. V největším aljašském městě Anchorage funguje mimo jiné i minipivovar Midnight Sun a z městečka Fox se do Skagway příležitostně dováží ležák Glacier Pilsner. Nejlepší severské pivo jsem však pil v lokálním šenku Bonanza kde točili pivo ze sousedního Yukonu. 11°pšeničňák Yukon Gold byl přesně tím co jsem si vysnil pod pojmem „pšeničné pivo“. Voňavý, osvěžující bez vlezlých ovocných a kořeněných buketů.
Aljaška není jen místem věčného ledu. Na jihu bývají krásná (i když dosti deštivá) léta a pivovarnická průmysl tam jen kvete.