Při dnešním stavu naší pivovarské scény se občas stává, že se pivovary vyskytují i v obcích, které mají shodné či alespoň podobné jméno.
Krásným příkladem je Kamenice. V Kamenici nad Lipou vaří kamenický minipivovar, který nadějně expanduje a vedle toho tam ještě existuje (doufám, že stále) pivovárek Kokeš, jehož produkty jsem ještě neměl možnost ochutnat. Ze severočeské České Kamenice jsem pil výbornou 13° Kotouč. A další Kamenice, tentokrát z Kraje Vysočina je údajně součástí jihlavského Radničního pivovaru má šílený název Mad Cat Craft Brewery.
Dalším příkladem je Bystřice. Pivovar v Nové Bystřici působí v jižních Čechách. Loni jsem ochutnal jejich ležák, který se mi ale zdál až nepřístojně sladký.
Velká Bystřice leží v Kraji Olomouckém a v ní se nachází minipivovar Tvarg společnosti Tavoretus a.s. V oné lokalitě vznikl pivovárek už před několika lety, ale mám dojem, že se nazýval něco jako Z-Stage. Už podle toho jména se dala očekávat piva svrchní, nečeská a experimentální.
Nyní jsem měl příležitost ochutnat bystřické spodňáky. Silný černý Tvarg byl celkem slušný. Naštěstí neoplýval přílišnou sladkostí, ovšem jisté karamelové podhoubí tam bylo patrné. A jak už to u tmavých moků bývá, objevovaly se v něm i čokoládové a kávové podtóny.
Světlý (podle uvedeného obsahu alkoholu 4,5% nejspíš 11°) ležák mne včera večer docela potěšil. Přiznám se, že jsem k němu přistupoval s jistým předsudkem, konkrétně že se bude jednat o tovar trochu tendenčně vyumělkovaný např. studeným chmelením a tak jsem to lehce ucítil i v primární vůni. Naštěstí jsem se mýlil. Tvarg je poctivý český pilsner, který kvasí v otevřených spilkách, je nevlezle robustní ve své chuti, decentně voní poctivým chmelem a klasicky česky i doznívá. Toho bych si dal i z čepu. Dále mne upoutalo, že pivo si během poměrně vleklé konzumace uchovávalo alespoň viditelnou stopu běloskvoucí pěny.
Pro komplexní výčet ještě uvádím pivovar Centrum Eden z Bystřice pod Perštejnem, se kterým jsem se však nestačil dosud osobně seznámit.