V Opavě jsem několik let pracoval a dokonce jsem v ní i přechodně bydlel.
V roce 1983 v tomto městě točili nejvíce místní Zlatovar, PU, někde, myslím i Litovel a nejatraktivnější značkou tenkrát byl v té době ještě velice chutný Zlatý Bažant.
Minulý týden jsem se kolem 17. hodiny procházel městem.
Opavě se říkávalo „bílá“ na rozdíl od „černé“ Ostravy. Dnes centrum slezské metropole vypadá jako z cukru.
Na Dolním náměstí je asi nejtradičnější hospodou U bílého koníčka. Nádherná historická budova doslova vybízí k návštěvě. Čepuje však tradičně převážně PU.
Hned ve vedlejším vchodě sídlí levná nálevna Admirál. Točí tam vedle Radegastu též dnes již mimo Opavu vařený Zlatovar. 12° stojí pouhých 26 Kč, k pití to však moc není. Nicméně „čtyřky“ mám rád.
Lokální ochutnávková pivnice se jmenuje U dvou dobráků. V neděli je zavřeno, nicméně před dvěma týdny jsem v ní mimo jiné objevil Tambora na čepu a vítkovské pivo v petkách.
Vedle Dobráků se ještě nalézá nádherná restaurace U divokého kance. Bohužel, točí se tam zase jenom Radegast, případně spřátelené značky.
Hospůdka U mnicha na Ostružné ulici funguje snad již déle než 30 let. Tradičně tam točí Bernarda. Poněkud mi nevyhovuje otvírací doba. Mnich otvírá po celý týden v 10 ráno, avšak v poledne již bývá uzavřen. Provoz se pak obnoví v 16, 17, případně 18 hodin. Těžko uvěřitelné. Tak mívají otevřeno některé puby v UK a v Commonwealthu.
Dole na Ostružné se tyčí funkcionalistická budova ČSOB. V roce 1983 se v ní nalézal hotel Orient s nedostižnou noční „vinárnou“ zvanou Žumpa. A hned naproti v cigánské nálevně U Rumcajse točili opavskou 10°za 1.70 Kčs…
Kousek od hotelu Kamyšin (dnes naštěstí Koruna) stojí hospůdka Hasič, nabízející bruntálské pivo. Celkem útulná a přínosná knajpa.
Ještě mohu zmínit hospodu, kde mívají Nachmelenou Opici, Hrocha s Budvarem a Regentem a samozřejmě i krásnou Novou Sladovnu.
Opavákům můžeme závidět nejen jejich krásné město, ale i jejich pivo a hospody.