Staří Řekové znali Heuréku. Naši otcové fonotéku a naše generace vyrůstala s diskotékou. Fenoménem 90.let byly vinotéky a dnes náš život obohacuje pivotéka.
Pivotéky u nás začaly pochopitelně v Praze. Průkopnickým obchodem tohoto druhu byla Pivní galerie v Holešovicích, která se zpočátku striktně zaměřovala na tuzemské nezávislé pivovary. Pamatuji si dokonce, že v době, kdy v pivovaru Bernard získal 20% podíl belgický Duvel,majitel – pan Vaněk jeho lahváče nekompromisně vyřadil z nabídky. Následoval Pivovarský klub v Karlíně a další podobné podniky. Dnes je možno nalézt zavedené pivotéky v Brně, Hradci Králové, Frýdlantu a v mnoha dalších městech. V Ostravě funguje pivotéka Dám si pivo, která zahájila svou činnost před pár lety na rohu Poštovní a Zahradní ulice odkud byla záhy přestěhována do Hrabové a nakonec do Zátiší v Mariánských Horách.
Kde jinde by se dalo očekávat otevření nové pivotéky než zrovna v pivním klubu a minipivovaru U Hobita? Vedoucí Jiří Štverka využil prostory nadstandardního bytu nad svým výčepem a 1.listopadu se chystá zahájit prodej. Před pár týdny jsem byl požádán o spolupráci a tak jsme se s vedením dohodli, že ačkoliv nejsem vyučen v oboru prodavač, budu tam pivo prodávat zrovna já. Obchod se chce pochopitelně specializovat na nabídku pravého piva povětšinou z nezávislých malých českých pivovárků, značnou část jeho nabídky však mají tvořit lahvová piva zahraniční. Zatímco mezi živými pivy v PET lahvích bude k dostání mimo jiné i český ležák či pilsner, z produkce pivovarů německých, belgických, holandských nebo britských budou největší část sortimentu tvořit piva svrchně kvašená a různé, u nás prozatím netradiční speciály. Zajímavý může být plánovaný soubor piv z USA. Jako doplňkový prodej se chystá nabídka pivního skla, literatury, podtácků apod.
Založení nové pivotéky v Ostravě si klade za cíl pozvednout pivní kulturu v tomto městě i v širokém okolí a dát důstojné prostory nápoji, který je skrznaskrz zdravý a který máme tak rádi.