Před pár dny se domovarník Honza dozvěděl podrobné výsledky homebrewářské soutěže, která se konala 1. prosince v Praze. Opět mne utvrdil v přesvědčení kterak jsou degustace relativní.
První výtkou vůči jeho soutěžnímu vzorku světlého výčepního piva bylo, že na světlé pivo je příliš tmavé. Opět připomínám filosofickou tezi z 18. století, že bílá barva je nejsvětlejším odstínem černé a příběh největšího trpaslíka na světě. Kde mají pojmy a kategorie své přesně vymezené hranice?
Jeho vzorky hodnotilo hned pět certifikovaných degustátorů. Přitom jeden z nich napsal do hodnocení, že mok je málo hořký, zatímco jeho profesionální kolega zase usoudil, že vzorek je hořký až příliš. Jak probíhá školení degustátorů a tzv. senzorické zkoušky? Kterak si mohou tito odborníci vzájemně sdělovat tak subjektivní informace jako je jemná chuťová nuance či buket? Jak se pak mají shodnout na předpisové hořkosti?
Další perličkou tohoto klání bylo to, že 8°pivo Zahradník z krnovské varny pana Salaby skončilo na posledním místě, zatímco loni ve své kategorii s přehledem zvítězilo. Odflákl to Salaba, změnili se degustátorské standardy nebo se některý přítomný degustátor jen špatně vyspal?Jak již jsem v jednom ze svých minulých článků naznačil – umělecké a pivovarnické degustační soutěže by se měly zrušit neboť jsou krajně neobjektivní a dávají prostor pro korupci.
Honza měl včera pro nás na ochutnání vzorek své svrchně kvašené desítky. Již na přičichnutí bylo zjevné, že pivo je poněkud žumpoidní. Kvasinky se při své bohulibé práci zřejmě tak zapotily, že začaly být až nepřístojně cítit. Chuť oné desítky byla vcelku lahodná, jistá silážnost však přetrvávala ve středně dlouhém doznívání. Honza se odhodlal dát ochutnat svůj výrobek i hobitovskému vrchnímu Danovi, který, napije-li se nedobrého piva nechodí pro ostré slovo, případně dobře míněnou ránu daleko. Dana však vzorek zaujal a prohlásil, že v něm cítí bonbóny Bon Pari. Při dalším degustačním kole jsme se shodli, že jisté cukrářské podtóny toto pivo ve svém lehce smrdutém buketu přece jen obsahuje. Definitivně jsem je označil za vůni gumových medvídků. Po chvilkové diskusi jsme zavedli nový senzorický přívlastek: Zdechlí gumoví medvídci.