Obligátní vyčpělé heslo hojně zneužívané za dob studené války. Dokonce se říkalo, že žádná válka nebude, neboť do té doby všichni padneme v boji za mír.
Britský filosof Malthus tvrdil snad již koncem 18. století, že války vznikají když se přemnoží lidstvo. Ať již je dnešní geopolitická situace jakákoliv, važme si současného míru. Při válečném konfliktu totiž trpí i samotné pivo.
Nejsou běžné suroviny – za druhé světové války bývala stupňovitost úředně omezována na 4 – 6°- fujtajbl! A není to jenom o hustotě a obsahu alkoholu. Před zhruba 2 týdny jsem se rozhodl sám si takové válečné pivo uvařit. Vůbec jsem se s tím nepáral. Za války také měli lidé více starostí se zatemňováním oken než se rmutováním a hlídáním teplot. Uvařil jsem asi 8 litrů vody s půlkou žitné kávy zvané Melta a přidal 15 g granulovaného žateckého poloraného červeňáku. To byla má jediná neorginální surovina, která za války zřejmě neexistovala, protože se mi nechtělo hledat někde nějaké divoké plané odrůdy. Asi po 45 minutách vaření jsem kapalinu přirozeně nechal ochladnout, a po následém scesení přisypal 250 g cukru a dodal trochu droždí z obchodu. Ve sklepě jsem improvizovanou spilku zhruba dva dny hlídal, aby do ní nepadaly mouchy. Pak již jsem začal láhvovat.
A výsledek? Za války by si určitě lidé pošmákli. Barva moku tmavě hnědá, silná kávovinová vůně. Kupodivu i solidní, celkem stabilní pěna. Chtělo by to o něco více chmele, pivo je spíše sladové. Předpokládaná nakyslost minimální, spontánní kvašení se nejspíš příliš neprojevilo. Doznívání takřka žádné, ale v pozadí stopy chuti po normálním stoutu. Půllitr i litr se dá v pohodě vypít, konzumujete-li však tento dobový utrejch třetí den po sbě, máte toho plné kecky (původně kedsky po americké firmě Ked, která začala z výrobou této sportovní obuvi).
Určitě provedu ještě jednu várku. Přidám chmelu, dám trochu medu (za války občas létaly i včely), možná, že použiji nějaké šlechtěné svrchní kvasnice. A nechám déle na spilce. Po lahvování se pivo hodně rychle sytilo a po otevření některých flašek došlo k nekontrolovatelné ztrátě obsahu.
A zpráva pro sběratele etiket. K tomuto počinu vydá nový pivovar Braurei Klein Darkowitz pivětu s označením Válečný žitný stout. Samozřejmě v německém jazyce.