Made in CzechoSlovakia

Co jen ti lidé nevymyslí! 21 let po rozpadu federace se zvažuje opětovné zavedení známky Made in CzechoSlovakia.

Jako dnes si pamatuji boxerský ksicht hlinkovce Mečiara a zasněný pohled do dálky zblblého slovenského herce Milana Kňažka. Počátkem 90. let vznikla spousta katastrofických scénářů rozdělení Československa. Naštěstí se žádný nevyplnil. A hlavně – česko-slovenskou federaci nerozbil Havel ani Klaus. Slováci měli prostě jako každý národ právo na sebeurčení.

Na vznik nového Slovenského Štátu však tenkrát doplatilo pár českých (moravských) příhraničních pivovarů, kterým po zavedení vysokých cel padl očekávaný export. Jinak však pohoda a Slovensko se stalo skoro jedinou zemí, kde se jako turisté téměř bez problému domluvíme. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že spisovná slovenština vznikla tak, že opilý Kollár překládal z ruštiny do češtiny. Některá slovenská slova jsou důkazem schválnosti jeho tvůrců – povraz, hmla, jiná mají nejspíš uherský původ – olovrant, ťava. Mým nejoblíbenějším slovenským slůvkem je ošípané (prase). Pivo se naštěstí řekne stejně jako u nás.

Po novém vymezení hranic, ekonomickém vyrovnání (které bylo samozřejmě bylo nevýhodnější pro Čechy) a vytvoření standardních diplomatických vztahů se však dostavila nostalgie. Ve světě se všechno spojuje, tak proč zrovna my jsme se rozdělili? Copak už není možné opětovná federace? My bychom přece našim bývalým bratrům odpustili jejich chronický nevděk a zrady v letech 1938, 1968 i po roce 1989. Nejde to? No tak si alespoň do našich sdělovacích prostředků nasaďme nějaké Slováky ať se naše mládež zdokonalí v jejich jazyku. A naše někdejší Česko-slovensko má talent! Naše jazyky jsou si blízké a větší trh slibuje lukrativnější kšefty.

Nostalgie zřejmě vládne i v průmyslu. Sirkárna Solo Lipník, Tatra Kopřivnice, Škoda Mladá Boleslav, Bižuterie Jablonec. Všechny výrobky těchto památných firem nosívaly hrdé označení Made in Czechoslovakia. A co teprve Plzeňský Prazdroj? Kdysi se o tomto pivu tvrdilo, že závoz na Moravu je realizován ze slovenského pivovaru Topolčany! Dnes by to mohla být výhoda, protože by se Pilsner Urquell mohl tak legálně vyrábět ve slovenské pobočce společnosti SAB Miller ve Velkém Šariši.

Ať už to dopadne jakkoliv jisté je, že žádným současným českým produktům nepřidá na kvalitě fiktivní označení, že byly vyrobeny v neexistujícím ČeskoSlovensku.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>