Obec Kyšice leží asi 5 km od Plzně směrem na Dýšinu. Za pěkného počasí jsem si naplánoval pěší cestu. Prostě ještě před konzumací udělat něco pro své zdraví a ještě k tomu vytunit žízeň.
Jako na potvoru však v úterý od rána v Plzni hustě pršelo a vál silný a studený vítr. Rozhodl jsem se tedy otestovat plzeňskou MHD. Jestliže přátelé nadáváte na vysoké ceny DPO v našem městě vězte, že v Plzni je to mnohem dražší. Obyvatelé, kteří mají v onom krajském městě své trvalé bydliště si mohou koupit elektronickou kartu a jezdit za zvýhodněné tarify. Toto však neplatí pro příležitostného turistu. Jakákoliv jízda uvnitř města vyjde na 18 Kč a je nepřestupná. Žádný časový limit, takže stejnou sumu zaplatíte za půl hodiny cesty jako za jednu zastávku. Navíc v Plzni stále používají mechanické děrkovače jízdenek, které fungovaly v Ostravě od června 1978 a dnes na něj vzpomínají jen starší pamětníci. Mimo město je v linkových autobusech nutno označit ještě navíc další lístek za 8 Kč. Takže cesta do Kyšic a zpět, kterou bych zvládl zadarmo pěšky nebo v Ostravě bych za ni zaplatil max. 52 Kč mne v západních Čechách vyšla na plných 88 Kč. Lupiči! Pivovárek Pod lípou se nalézá na návsi blízko autobusové zastávky. Nejbližší autobus zpět do Plzně jede až ve 13 hod, tak jsem měl na průzkum lokální značky skoro 3 hodiny. Hospůdka pěkná, zrovna otevírali. Navzdory brzké dopoledné hodině byl uvnitř čilý ruch. Za dobu svého pobytu jsem byl plný dojmů, tak jsem se je rozhodl shrnout jako hodnotící soubor plusů a mínusů:
Plusy: Otvírací doba.Hospůdka otvírá už v 10 a je otevřená oficiálně do 22 hodin, což je velice vhodná pracovní doba pro podnik této kategorie.
Vzhled.Provozovna vypadá zavedeně a působí docela útulným dojmem. Kohouty pípy jsou řádně označeny logem vlastního pivovaru. Trochu mi chyběla kapka nezbytné kýčové dekorace, ale jinak v pohodě.
Obědy. Menu nabízí každý den výběr ze tří jídel v ceně kolem 85 Kč.
Mínusy: Nudné a nevhodně točené pivo. Ochutnal jsem všechny 4 druhy kyšického a nebyl jsem nikterak nadšen. Desítka obligátní, hutná, jemně navoněná, avšak točená do neestetických vysokých kryglů bez loga a navíc excesivně sycena kysličníkem. CO 2 bylo silně cítit v každém doušku a někdy jsem měl až pocit, že mám pod jazykem sifonovou bombičku. Neobědval jsem, tak naštěstí a překvapivě mne příliš pivo nenaplňovalo. Polotmavá 11° byla předvídatelně cítit karamelem, světlá 12°byla o něco silnější verze 10° středně hořká, lehoučce atromatická, ale skoro bez doznívání. Nejlepší byl pšeničňák, kterému se nedalo nic závadného vytknout. Piva bez zjevných senzorických chyb, ale nuda.
Omezený jídelníček. Jak bývá dnes častým nešvarem, i hospoda Pod lípou během vydávání obědů nenabízí žádné speciální pivní chuťovky. Tak maximálně samotnou polévku. Po třech hodinách jsem již nemohl frankfurtskou polévku a hovězí kostky po burgundsku ani cítit…
Uspěchaný a neinformovaný personál. Dva lidé na poměrně plnou hospodu evidentně nestačí. Při vydávání obědů je renonc v roznášce piva. Buďto by měli v Kyšicích posílit zaměstnaneckou základnu nebo přijat zručnější číšníky. Navíc když jsem se vrchního zeptal zdali je ta pšenka svrchně kvašená, řekl, že nemá ponětí a dál tuto věc tak považoval za vyřízenou.
Celkový dojem. Zřejmě kvůli tomu, že jsem pivovarskou hospodu navštívil dopoledne, měl jsem pocit, že se nalézám v závodní kantýně, kde se náhodou točí pivo.
Přidáme-li ještě nekřesťansky drahé cestovné, bohužel mínusy v tomto hodnocení převažují. Nic proti pivovaru v Kyšicích, ale mám zato, že nemáte-li přímo cestu do Chrástu, Ejpovic či Starého Plzence, je možno tento podnik vynechat.