Ačkoliv mám stromy obecně docela rád, dendrologie jako taková mne nezajímá.
Spolehlivě poznám třeba břízu, vrbu, kaštan, topol a javor jen podle jeho kanadských listů. K tomu možná pár koniferů. Hlavně si pletu dub s bukem. Vím, že buk má bukvice a dub žaludy, ale ve volné přírodě mívám z jejich rozlišením docela problém.
Onehdy jsem koupil dva kusy piva Dubňák. Okamžitě se mi asociovala situace z doby zhruba před 2 nebo 3 lety, kdy jsem našel na stránkách Pividek jistý jihočeský minipivovar, který nabízel e-shop. Dobrý nápad, řekl jsem si tenkrát, neboť jsem chystal obvyklou sezónní zahradní slavnost. Nechám si teda poslat sud, případně nějaké ty petky. Nakonec však k transakci nedošlo, neboť jsem byl informován, že v létě e-shop nefunguje, neboť je horko a pivo by se mohlo zkazit (?) Stejně jsem dopadl i v listopadu, kdy již takové vedro nebylo, ale zodpovědný pracovník mi sdělil, že má problém s dopravci. A něco mi teď říkalo, že to pivo se jmenovalo zrovna Dubňák.
Avšak z důvodů mých omezených dendrologických znalostí jsem se samozřejmě spletl. Dotyčný neexistující e-shop provozoval pivovar v Dolním Bukovsku a pivo se jmenovalo Bukovar, zatímco Dubňák pochází z Dubňan na Hodonínsku.
Ležák z Dubňan byl dostatečně hořký a celkem pitelný, nicméně vypití celého litrového obsahu trochu nudilo. Žádné pozoruhodnější sladové tělo, oscilující hořkost ani překvapivá bizarnost v doznívání. Prostě pivo, které vejde, neuškodí, ale poté zase vyjde a nezanechává žádné zvláštní stopy a vzpomínky.
English Ale byl svrchňák velice kalné barvy. Nějak jsem se v něm neorientoval. Nebyl naštěstí nikterak zvlášť převoněný, na druhé straně mi nepřipomínal střízlivější ejlíky z UK a nakonec mne ani ničím, kromě jisté kalužovosti nezaujal.
Jsem rád, že jsem měl možnost bez časově náročného cestování poznat další novou značku a přeji všem bukům i dubům v jakémkoliv skupenství mnoho úspěchů a dlouhý život.