Asi před pěti lety mi telefonoval jakýsi Vávra z Prahy. Původně jsem si myslel, že si na mne skoro 19 let po památné spářce U Blechy v Petřkovicích vzpomněl sám velký zpívající bubeník Víťa. Ani další můj známý Vávra to nebyl. Ten zemřel na otravu otrušíkem již více než před 100 lety.Potvora Maryša! Pan Vávra, který mi volal byl novinář. Sdělil mi, že v Praze zakoupil mou pivní knihu a že na ni hodlá psát recenzi. Byl jsem potěšen a zapředl pivní rozhovor.
„A co říkáte na nealkoholické pivo?“ překvapil mne znenadání. Opravdu jsem neříkal nic. Asi po třech týdnech se se mnou pražský Vávra opět zkontaktoval. Mou knihu pochválil a s patrnou radostí uvítal fakt, že zřejmě brzy vydám další.
„A budete psát i nealkoholickém pivu. Jeho odbyt se prý neustále zvyšuje…“Smluvili jsme si výhledovou schůzku v Praze, ale já jsem začal být nejistý. Kdo je Vávra a o co mu jde? Osobně proti nealkoholickému pivu nikterak nebrojím, ale ani jej nepiji. Situace začala mít obskurní pozadí. Můj takřka nový mobilní telefon zn. Siemens začal zničehonic sám od sebe někam volat, přičemž jeho display byl pohaslý a neidentifikoval žádné volané číslo. Na druhé straně se nikdo neozýval a Siemens se ve svém nepochopitelném počínání nedal zastavit – vyzváněcí signál do neznáma skončil až vypnutím přístroje. Toto se během pár týdnů několikrát opakovalo. Jednou jsem dokonce, ač s obavami, čekal na odpověď. Očekával jsem, že se ozve nějaký paralelní nealkoholický pivovar, nebo samotný Vávra hovořící dýchavičně plynně pozpátku (Arváv ). Nic. Zamyslel jsem se nad výrobou nealkoholického piva. Nejčastěji uplatňovaná výrobní metoda je velmi jednoduchá. Připraví se nízkostupňová mladina ( 4-5°), která se pouze lehoučce zakvasí, takže ve výsledku vznikne sladový mok s pouhými 0,58% alkoholu. Jiná technologie předpokládá nákladnou destilaci desítky pod tlakem, někde se používají speciálně zmanipulované kvasinky, které neprodukují alkohol. Pro hrdou pivovarskou kvasnici neexistuje horší potupa než právě taková manipulace. Jsa svátečním řidičem, jsem občas nucen pozřít i nápoj nealkoholický. Povětšinou však dávám přednost minerálce. Pito, Rallye či Birell mi příliš nechutnají a v některých produktech cítím čerstvě nastrouhané pastelky. V Praze jsem si z Vávrou domlouval schůzku.
„Mám materiály o tom, jak je pivo zdravé. A to i nealkoholické!“ Zadrž podivíne! Kde se setkáme? Co tak minipivovar U Bulovky ?
„A vaří tam i nealkoholické pivo?“ Toho dne jsem se se záhadným Vávrou nesetkal. K Bulovce nepřišel.Možná někde ochutnával nové značky Birellů, možná působil v telekomunikační síti. Bulovkové svrchně kvašené pivo Altbier bylo vynikající, ikdyž obsahovalo asi 6% alkoholu. Kdoví jestli by Vávrovi chutnalo. Na jeho místě bych jej však pil raději než nebezpečné kafe.