Na ten večer jsem si koupil láhev opavské 11° z Nové Sladovny a láhev 11°Zlosin z Velkých Losin.
Obě nádoby měly obsah 75 cl, takže tři jedenáctky před spaním bylo tak akorát.
Opavské vůbec nezklamalo. Asertivní, osobité a chutné. Ležák, jak má být. Dokonce jsem usoudil, že mi z láhve chutná ještě více než z originál výčepu. Ale to se mi jen asi zdálo. To věčné nacistické uzavírání hospod mi už leze na mozek.
Už při prvních hltech Zlosina jsem zpozorněl. Něco takového jsem už někdy pil! Ovšem, v samotných Velkých Losinách jsem Zlosina ochutnal asi před 3 lety, ale tato asociace byla silnější a obskurnější. Naštěstí jsem nemusel přemýšlet dlouho. Losinské mi velice nápadně připomnělo pivo z Kajmanských Ostrovů.
Když jsem se po „Kajmanech“ pohyboval někdy kolem roku 2004, zrovna tam otvírali nový minipivovar. Po jeho otevření se nalézaly na Cayman Islands pivovárky dva. Již zavedený Stingray (rejnok) a nový Old Dutch. Ten druhý jmenovaný měl i svou hospodu. Tam bylo běžně na čepu asi pět místních druhů. Z točených mi nejvíce imponoval suchý a strohý Scotch Ale. A vždy jsem si sebou vzal i pár láhví normálního ejlu (spíše mildu), který obsahoval pouze 3% alkoholu. Pivko bylo vyrobeno z kombinace ječného a pšeničného sladu, barvou bylo čiré, ale pěkně vonělo, snadno se popíjelo a zanechávalo dlouhé a nezapomenutelné doznívání.
Přestože Zlosin byl nefiltrovanou 11°a pšeničný slad se v něm, alespoň dle etikety nevyskytoval, chutí mi mé oblíbené kajmanské pivo velice připomněl. A s tím i jednu související příhodu.
Hned po návratu z Ostrovů domů, napsal jsem do místního tisku článek o kajmanském pivovaru Old Dutch. Jednu kopii jsem si přibalil na další sezónu a personálu z Old Dutch ji věnoval. Samozřejmě jsem musel doplnit alespoň volný verbální překlad. Za můj počin mne na pivo pozval sám majitel pivovaru – Starý Holanďan, zrovna ten, který byl vyobrazen na etiketě mého oblíbeného lahváče.
A právě na tuto scénu jsem si živě vzpomněl po degustování Zlosina. Cesty pivních chutí jsou totiž totálně nevyzpytatelné…