Tento název poměrně nového minipivovaru v Chomutově působí mile starosvětsky. Asi jako Kolben a Daněk nebo Laurin a Klement. Ve skutečnosti se však nejedná o příjmení majitelů, ale o historické postavy dvou legendárních regionálních loupežníků.
Karlu Stülpnerovi dokonce přezdívají „Robin Hood Krušných Hor“. Jednalo se o zbojníky formátu J. Jánošíka, kteří dle dostupných pramenů jak tenkrát bývalo dobrým zvykem „bohatým brali a chudým dávali“.
Dle mého názoru tehdejší lapkové brali bohatým proto, že chudým vlastně nebylo co. Nicméně se vytvořil mýtus a pánové Karásek a Stülpner se dostali po letech na etiketu chomutovského pivovárku. Při zběžném pohledu na mapu moravskoslezský pivař zjistí, že město Chomutov se nalézá na úplně opačném konci naší republiky. Při slabém provozu se lze prý do Chomutova dostat autem z Prahy i za 45 minut, cesta vlakem je však téměř nekonečná a krajina kol trati je více než bezútěšná. Přesto mne výlet do pivovarské restaurace Zlatý Kaštan velice lákal. Nicméně pivař míní a pivotéka mění. V Praze – Bubenči jsem objevil krámek Království piva, kde chomutovské pivo nabízeli v PET lahvích. Dlužno konstatovat, že žádná láce. Za litrovku běžného piva po mne chtěli plných 90 Kč! A to byl majitel Chomutovan! Přesto jsem si dva kusy na ochutnání koupil.
Karáskova světlá 11° je klasickým lehkým ležákem. Má střední až nižší hořkost, ale pěkně komplexně voní, je pitelná a hezky doznívá. Jak s oblibou říkám – pije se sama. Při její konzumace se mi vyjevovaly asociace na někdejší severočeská piva z 80. let, nejvíce snad z Loun a z Litoměřic. Polotmavá 13°již mne tak nenadchla. Tam bych osobně uvítal jistou hořkost, která by trochu vyvedla chuť moku z poněkud fádní nasládlosti a zejména z karamelové příchuti. Nicméně i tam je cítit, že se jedná o poctivé pivo.
Jestli to vyjde, budeme moci chomutovského Karáska, ale třeba též produkty z Frýdlantu, Křimic nebo Ústí ochutnat i v Ostravě.