Kamenitza se snazi

Obycejne pivo z bulharske Kamenice nic moc. Nastesti produkuje i ponekud alternativnejsi vyrobky.

 

Uz loni jsem v jednom zapadlem kramku ve Vidinu objevil Kamenici nefiltrovanou. Letos jsem se na toto pivo zameril dukladneji. Jedna se o jecne – psenicny hybrid, ktery ma 4,95% alkoholu a EPM 11,5. Na azbukove etikete bohuzel neni zminen pomer mezi jednotlivymi slady ani zpusob kvaseni. Odhadl bych to podle celkem konvencni chuti na spodni. Pivo je sladsi a prijemne svatecne voni, nebot je do nej podle belgickeho vzoru pridan koriandr. Pullitrova lahev vyjde v obchode i se zalohou v prepoctu na asi 15 Kc a urcite stoji zato ochutnat.

Jeste vice mne vsak Kamenitza prekvapila v me oblibene restauraci U Divadla, kam chodivam na pivo a male smazene rybicky s citronem [klej nebo ca-ca]. Mel jsem tenkrat celkem stesti na obsluhu. Pomerne lhostejne servirky nahradil zovialni, hovorny vrchni zhruba v mem veku. Ackoliv on se mnou hovoril bulharsky a ja s nim cesky, docela jsme si rozumeli. Slovane se u piva vzdy domluvi. Nejprve mi bezelstne nabizel toceny Staropramen a kdyz jsem s odporem odmitl, vedel, ze jsem fajnsmekr a nabidl mi novy vyrobek Kamenitzy. Netradicni ctyrdecilitrova lahev obsahovala tzv. Staro Pivo. Podle mne to byl opravdovy bulharsky ejl, sice prumyslove vyrobeny, ale vkusne chmeleny tremi druhy chmele a velice dobre pitelny. Jsem potesen, ze jsem v teto ne prilis pivni balkanske zemi opet nasel neco, co mi docela chutna.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>