Kam se ztratilo 40 let?

Listujete almanachem českých pivovarů nebo si prohlížíte stránky některého z našich četných právovárečných podniků. Ty tradiční se široce rozepisují o své historii…

Prvá zmínka o městě pochází již z konce 11. století. Právo várečné od roku 1281. Ve 14. století 49 právovárečných domů. Panství přechází během dvouset let z rukou do rukou třem šlechtickým rodům. Roku 1565 prvý městský pivovar, o šest let později druhý, tzv. „horní“. Za třicetileté války pivovary vypity a zdevastovány švédskými vojsky. Roku 1733 velký požár. Koncem 18. století vybudován pivovar nový, který se neustále modernizuje. Roku 1862 přechází na spodní kvašení a jeho roční produkce je 35 000 hl. Roku 1885 pivovar kupuje průmyslník  Jan Novák a opět zvyšuje produkci. Ve městě sídlí silná německá menšina a tak v roce 1902 pivovar kupuje německý továrník Hans Nowak. Během 1. světové války jde výstav pivovaru dolů, ale v roce 1915 probíhá rekonstrukce hvozdu. Roku 1920 dostává pivovar novou plnící linku. Ve třicátých letech se na fungování pivovaru podepisuje hospodářská krize a dochází k propouštění zaměstnanců.

Počet pracovníků v pivovaru:

1925 – 94, 1929 – 101, 1933 – 87, 1938 – 69

Za druhé světové války vaří pivovar pro německou armádu a jeho výstav dosahuje 28 000 hl ročně. Po válce se podnik dostává pod národní zprávu a v roce 1949 je znárodněn. Původně je zařazen pod Božídarské Pivovary, od roku je částí podniku Krajské Pivovary n.p. V roce 1991 proběhla privatizace a o 3 roky později vzniká nová akciová společnost za účasti srílanckého kapitálu…..

Všimli jste si to také? Kam se v této docela podrobné historii ztratilo celých 40 let – období od roku 1950 až po rok 1991? Copak se za tuto dobu nic pozoruhodného nestalo? Pivovary rozpitvávají svou historii, ale o době normalizace, stagnace a pěrestrojky se zmíní pouze v případě, že v onom období byl pivovar zrušen nebo přeorientován na lahvárnu. My z generace, která v 70. a 80. letech zažívala své bouřlivé pivní mládí postrádáme informace jak postupoval vývoj podniků během těchto ztracených 40 let. Rostl nebo klesal výstav, měnilo se logo a etikety, vymýšlely se vícestupňové speciály, začala se vařit piva s lichou stupňovitostí, pivovary se modernizovaly (koncem 80. let nastupovaly CK tanky) nebo též často zavíraly a to i za různých okolností. Současná tabuaizace stavu našeho pivovarnictví v 50.- 90. let vyvolává v současné pivařské generaci naprosto mylnou představu, že tehdejší časy byly jakousi dobou pivního temna kdy pivo z rozbořených pivovarů bylo cítit myšinou a lahváč se vám za týden zkazil v ledničce. Budiž toto výzvou pivním encyklopedistům, aby se začali tímto obdobím ve své tvorbě blíže zabývat a uvedly ony věci na pravou míru.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>