Mezinárodní soutěž o nejlepší piva v Táboře již zná své vítěze. S některými výsledky je možno se ztotožnit, jiné nejdou vůbec pochopit.
Kategorii výčepních piv (do stupňovitosti 10,9°)z velkých a středních pivovarů vyhrál pivovar Primátor, druhý se umístil Rakovník a na třetím místě skončilo pivo Corgoň (někdejší značka z Nitry dnes vyráběná společností Heineken v Hurbanovu). V nefiltru zabodovaly Krušovice, na druhém místě stanul Březňák – oba pivovary z portfolia firmy Heineken ČR. Bronz obdržel nefiltrovaný Bernard. Výsledky v kategorii světlý ležák již ukazují na nedůvěryhodnost a nepochopitelnou zabedněnost našich (a zřejmě i zahraničních) profesionálních degustátorů. Jedenáctka Starobrno je i přes fakt, že již neprochází devastační pasterizací, ale jen o něco málo šetrnější mikrofiltrací pivo, které nemusím a stejně je na tom i bezpohlavní Staropramen. Z druhého místa regionální Holby bych měl mít radost, ale nechává mne to chladným.
V tmavých pivech se situace naštěstí rýsuje o něco lépe: 1.Primátor Náchod, 2. Konrád Vratislavice, 3.Platan Merlin Protivín. Mezi tmavými speciály byla nejúspěšnější 13° Eliška z Poličky. K tomuto vyhlášení výsledků vyšel na internetu i článeček o realitě podobných degustačních soutěží. Autor v podstatě potvrzuje mou domněnku, že degustátory vše zajímavé, případně i netradiční ruší či přímo dráždí a proto oceňují chuťově nevýrazné blivajzy bez chuti a zápachu. Odborníci. Jestliže někdo nejvýše hodnotí 11°Kozla, mohl by být klidně nahrazen nějakým pacientem postiženým ageusií (chorobná ztráta chuťových smyslů).
V kategorii piv z minipivovarů jsou již výsledky zajímavější. Nejlepší „desítkou“ se stal mok z Harrachova, druhé je světlé výčepní z Arménie – pivovar Karloff (nepil jsem)a na třetím místě skončil Kout na Šumavě. Svou kategorii ležáků dokonce vyhrál Urban 11°z Třebíče – pivo kvůli němuž jsem se elektronicky pohádal s téměř polovinou obyvatel tohoto okresního města. Tentokrát však byl Urban celkem zdařilý. Na druhém místě Svitavy a třetí Harrach z Velkého Meziříčí. Mezi polotmavými pivy vede 13°Mudrlant z Dobrušky, avšak pivo z dalších dvou příček je však obtížné sehnat. Obec Žlebské Chvalovice se vyskytuje jen na speciálních vojenských mapách s měřítkem 1:350 a Podskalská Koza se vaří pouze jako učební pomůcka pro tématickou střední školu v pražské Podskalské ulici. Jako Moravoslezana mne těší stříbrná medaile vojkovického Koníčka v kategorii tmavých ležáků. Vyhrál Antoš ze Slaného a třetí se umístilo černé z Břevnova.
Kolik lidí, tolik chutí. Do Tábora se rozjedeme zase příští rok. A pamatujte: Není důležité vyhrát, ale zvítězit!