Hrabalův pivovar

Když v roce 1980 měl v našich kinech premiéru kultovní film Postřižiny probudilo to zájem o tvorbu Bohumila Hrabala i u nepříliš vášnivých čtenářů.

Herecké výkony Rudolfa Hrušínského, Magdy Vašáryové či Jaromíra Hanzlíka jsou dnes už legendární. Film, i když se dostal do distribuce v nejtěžších normalizačních letech oslavoval radost ze života. A k ní patří nesporně i pivo.

První vzpomínky Bohumila Hrabala na tento posvátný nápoj jsou z dnes už neexistujícího pivovaru v Polné. Ve věku šesti let přesídlil se svými rodiči do Nymburku. Místní pivovar je rovněž dějištěm Postřižin. Je zajímavé, že nejslavnější scény tohoto filmu se odehrávaly v oné době nefunkčním pivovaru v Dalešicích. Nymburk tenkrát vařil a musel plnit náročný pětiletý plán. K odkazu B. Hrabala se však hrdě hlásí až do dnešních dnů. Pivovar se oficiálně jmenuje Postřižinský a jeho výrobky často nesou názvy postav či přímo knih z pera B. Hrabala. Jmenujme náhodně piva Bogan, Pepan nebo Něžný Barbar. Jednou z vyjímek je pivo Zlatovar (kdysi Polabský Zlatovar), který býval zjevně v ochranněznámkovém střetu s obdobnými produkty z Opavy.

Nymburský 14°světlý speciál je dlouholetou klasikou. Chutná tak, jako většina piv o shodné stupňovitosti pocházejích z našich středních a menších (nikoliv úplně malých) pivovarů. Při jeho popíjení si maně vybavím sváteční vánoční stůl. na kterém nesměla chybět nějaká ta sezónně uvařená čtrnáctka. Ať už to byl ostravský Baník nebo později 14°Hanák z Přerova. Čtrnáctky bývaly světlé, tmavé naopak šestnáctky – na vrcholu stupňovitosti našich normalizačních piv stála 18°Diplomat z Plzně, 19°Porter z Pardubic a stejnojmenný melasovitý malvaz z Martina, který disponoval tenkrát neuvěřitelnými 20 % EPM. Všechny tyto skvosty byly černé.

Postřižinská 14°je slušně chmelená, jak už to však u silnějších druhů bývá její hutnost a grády se projevují i mírnou nasládlostí, která již představuje trochu zvýšený obsah alkoholu, který je v tomto případě 5,8%. Přesto je pivo samo o sobě poměrně dobře pitelné a dá se pozřít i na kultivovanou žízeň. Včera byl tento speciál naražen v naší nekuřácké restauraci U Skákavého poníka, kde vkusně doplňuje sortiment místních značek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>