Číslovka 16 bývá povětšinou spojována s přívlastkem „sladký“.
Ano. Sladkých 16. Doba vyzrálé puberty, nezralých malin a prvních alkoholických a sexuálních hříchů.
Osobně mne tato číslovka ve své očekávané verzi celkem minula. V mých šestnácti mi otec koupil v hospodě ve Slavonicích točené pivo jen jednou a jistou svou spolužačku jsem miloval přísně platonicky, že o tom ani nevěděla.
Ale hořkých 16 jsem si užil nesrovnatelně více.
Mou první „šestnáctkou“ bylo speciální tmavé pivo Ondráš, které pivovar v Litovli vařil vždy o vánočních a velikonočních svátcích.
Počátkem 90. let jsem v Praze na Korunní ulici objevil zajímavou hospodu V Korunní.
Ze strany od hlavního vchodu vypadala trochu neobvykle. Inzerovala, že vaří dietní jídla podle různých typů diet. Žaludeční, šetřící, diabetická.
Z boku však překvapil výmluvný nápis: „Pečeme celá selata…“
Na čepu tenkrát ještě celkem chutný Radegast. Navíc však na jedné z píp bývalo naraženo 16° světlé pivo z Nové Paky s názvem Valdštejn.
Dnes už 16° nebývá tak výjimečná. Zejména svrchně kvašená piva mívají vyšší EPM a 16 u nich nebývá nic neobvyklého.
Volbou asahijských sládků během suchého února 2024 je 16°světlé pivo s kryptogramatickým názvem Ječ-Man.
Jedná se o německý styl – tzv. Bock. Zajímavé je, že se tak v německy mluvících zemích říká kozlovi. Jedna z teorií dokonce říká, že název dotyčného speciálu je odvozena právě od kozlů, kteří v germánské mytologii táhnou vůz z bohem Thorrem.
Ječ-Man má být mimo jiné i jakousi poklonou geniální obilnině, jejíž význam pro pivovarnictví je kruciální. Silný spodně kvašený mok má celkem grády, je hutný a výživný.
Dalo by se vypít i několik kusů, jen mi trochu chybělo aromatičtější doznívání.
Jinou 16° jsem zaregistroval v hospůdce U Buroně v Mexiku (Vřesina).
Tentokrát se jednalo o příležitostné pivo ke sv. Valentýnovi. Jmenuje se německy Ich liebe Dich, jinak chuťově je 100% americké. Prostě normální, dnes už tradiční IPA, do které je přidáno několik druhů amerického a novozélandského chmele.
To mne už více zaujal údajně růžový valentýnský ejlík, tuším od Valáška, který byl netradičně ochucen některými blíže nespecifikovanými bylinami.
EPM 16% je nálepkou, která zavazuje vyrobit chuťově svébytný truňk, který své vlastnosti neskrývá za vyšší obsah alkoholu.