Přestože Mariánské Hory, dříve Čertova Lhotka jako obec vznikly už ve 14. století, dokumentovaná historie začíná až v období století 19. Hospody jsou ještě mladší.
Nejklasičtější mariánskohorskou pivnicí je Dělnický dům neboli Dělňák. Své hosty obsluhuje už od roku 1899. Na čepu má klasicky Ostravar, nedávno přibyl i ležák nefiltrovaný. Ostravar je údajně tankový. Pivo bývá dobře ošetřené, v roce 1994 jsem tu dostal nejkrásnější a nejhustější pivní pěnu v Ostravě. Prostor výčepu je funkční a věcný, stejně jako efektivní obsluha. Vedlejší lokál ve stylu jakýchsi podivných chaloupek bohužel hostinec hyzdí. Restaurace disponuje též krásným, leč nevyužívaným a chátrajícím secesním sálem.
Podle mého názoru nejsličnější mariánskohorskou hospodou nižší cenové skupiny je Formanka na Daliborově ulici. Na rozdíl od Dělňáku je skoro celý její interiér útulný. Návštěvníka již od vchodu zaujmou pípy v dekoraci vodní pumpy. Výčep je vyzdoben kýčovitě, leč charakteristicky hospodsky. Na čepu ostravská 10°a 12°ve slušné kvalitě. Podnik rovněž vaří, největší příjmy má nejspíše z poledních menu, chuťovky k pivu jsem bohužel nezaregistroval. V roce 1992 zde byl experimentálně na čepu ostravský polotmavý ležák Karát 12°, který jsme s partou nadšenců pili z tupláků.
Prokletým šantánem v této oblasti je restaurace Žalák. Podnik funguje již od První Republiky,minimálně od roku 1980, kdy jsem jej začal příležitostně navštěvovat mi však připadá nevzhledný a studený. Možná to dělá necitlivé řešení rozlehlého prostoru, vysoké stropy nebo poloprázdný interiér. V každém případě se tam necítím jako doma a hned po jednom kousku prchám ke konkurenci. Na čepu Ostravar 12°.
Posledním klasickým stánkem, který se nalézá v těsném sousedství Mar. Hor je pivnice Blesk. Podnik vznikl o něco později než ostatní letité lokály, odhaduji to tak na 50. – 60. léta. Přestože je hostinec značně krychlovitý a rovněž působí chladným dojmem, relativně dobře se v něm chlastá. Vliv mají na to nejspíš místní geopatogenní zóny. Nedávno Blesk podstoupil rekonstrukci. Budova je v majetku města a to údajně chtělo za pronájem restaurace 70 000 Kč měsíčně s tím, že v prostorách nebudou umístěny hrací automaty. Nevím jak to dopadlo, nicméně hospoda funguje.
Do výčtu patří ještě kupř. zrušená hospoda U Krupy, nebezpečný lokál U Vraha (Blaník) a někdejší čtyřka U Tomáše ve které se v druhé polovině 80. let při zavíracím dnu zřítil strop.
Za minulého režimu tam chodili na pivo havíři z dolu Jan Šverma po šichtě,když čekali na autobus který je doveze domů z roboty,jsem autobusák jsem je voziil.Ale nikdy jsem uvnitř nebyl,tak nevím co tam chlastali za pivo?Po revoluci to provozoval nejaký Řek Georgius ale teď je tam mrtvo.R