To je název původně kubánského piva, které se na tomto karibském ostrově vařilo údajně od roku 1927. V 90. Letech se nostalgicky vyrábělo kdesi na Floridě. Na Kubě jsem nikdy nebyl, měl jsem však možnost místní pivo ochutnat. Pochopitelně nic moc. Kuba je spíše zemí rumu.
Kubu nazývali komunističtí přisluhovači ostrovem svobody. Toto označení mohlo pobavit třeba svobodomyslné Američany. Vše je ovšem relativní. Pochybuji, že na Kubě je někdo pokutován, když si na ulici nebo v autě otevře lahváče. A zastřelených motoristů s tmavší barvou pleti tam nejspíš taky mnoho nebude. Na Kubu měli američtí občané přísný zákaz jezdit, stejně jako např. ubytovat se v Praze v bývalém hotelu Fórum. Uvážím-li ještě politiku obou amerických vládnoucích stran, politickou korektnost atd. marně uvažuji, kam se ta velkohubě propagovaná americká svoboda poděla.
Notorický revolucionář Fidel Castro původně ani nějakým fanatickým marxistou nebyl. Do náruče tehdejší SSSR ho vehnala politika znepřátelených USA, Helm – Burtonův zákon, ekonomická embarga, blokády apod. Přitom Američané si na Kubě vylámali zuby, Castrův režim nepadl ani po rozpadu Sovětského Svazu a dnes se obě strany snaží o obnovu normálních diplomatických vztahů.
Těším se až na Kubě vznikne nějaký lokální minipivovar. Chtěl bych se tam však podívat, dříve než tam otevřou první McDonald.