Nesmrtelné Studio Kamarád před mnoha lety představilo postavičku narcistického pseudoumělce Harryho Šoumena. Včera jsem zjistil, že jméno Harry nese i jeden z brněnských pivovarů.
Musím zase někdy vyrazit do Brna. Tam to pivně žije a toto město dokáže hostujícího pivaře vždy něčím překvapit.
Onehdy se mi v noci zdálo, že mířím na okraj Zelného trhu, kde mají v jedné hospůdce na čepu originál pivo Kvasar ze Sentic. Ta knajpa tam skutečně byla a doufám, že stále existuje. Pak jsem ve stejném snu hledal podnik, kde zase podávají pivo z Bratčic.
Pivo z pivovárku Harry, které se jmenuje Drok jsem však skutečně včera pil.
Jedná se o 12° Dry Hopped Lager, čili v otrockém (či nevolnickém) překladu „Suchý chmelový ležák“. Pivo je ve skutečnosti normálně kapalné a anglický název napovídá, že při jeho výrobě se chmelem věru nešetřilo. Správně má být tento druh lageru dochmelován i za studena.
Už úvodní vůně se konzumenta snaží zmást, neboť Drok má jasné ejlovské aroma. Ano. Intenzivní chmelový odér dokonce může rafinovaně odkazovat i na ipu či apu.
Pivo je to hluboce hořké. Tentokrát jsem si osobní test na odhadování IBU nedělal, avšak celých 44 jednotek bych asi nehádal. Možná bych tipnul něco lehce pod 40. Nemám rád, když chmelová hořkost štípe na jazyku a na patře. V případě Droka to bylo tak na hraně.
Jinak toto pivo, když je řádně načepované se celkem dá pít. Je vedle své hořkosti i přijatelně tělnaté a nabízí i slušné doznívání. Takový nějaký hybrid mezi ležákem a ejlem.
Brněnský minipivovar Harry jsem si vygooglil a zjistil, že určitě by mi toto pivo chutnalo více přímo v jeho prostorách. Podnik nabízí na čepu hned pět vlastních výrobků, z nichž bych rád ochutnal světlou 11° a pivo černé.
No. Nakonec Brno není zas až tak daleko…..
V souvislosti se „suchým pivem“ mne napadlo, že tato definice by seděla na sušené pivo z Bruntálu. V tomto případě by ale anglický přívlastek zněl „Dried“.