EET z pohledu pivaře

Diskuze o zavádění Elektronické evidence tržeb (EET) hýbou naší společností. A co si o tom může myslet řadový pivař?

Je to věčný boj. Stát dře své občany o daně a ti protestují, případně se snaží svým daňovým povinnostem vyhnout. V rozvinutých zemích na to existují přímo mraky legálních možností. Stát má určitě právo posilovat svou kontrolu nad tímto procesem. Proč má však jeho výmysly platit ze svého rozpočtu právě živnostník, který je zcestným zákonem

nucen provozovat tzv. EET? Argumenty, že to je laciné, lze si to odečíst od daňového základu a že kdo takové pakatelové finanční částky nedokáže vydělat měl by přestat podnikat jsou mírně řečeno liché. Nejde totiž jen o samotné peníze, ale i o poměrně náročnou a určitě ne bezporuchovou technickou stránku projektu a v neposlední řadě i o další rozšíření všeobecné byrokracie. Dozvěděl jsem se, že českého drobného pivovarníka může oficiálně kontrolovat až 27 různých institucí. Dá se činnost pod pendrekem přežrané státní zprávy nazývat podnikáním?  Současné fungování našich minipivovarů a  hospod v těchto podmínkách je malý zázrak.

Jestliže jsou v ohrožení drobné prodejny a nálevny na venkově, kde by došlo kvůli Burešovým doktrínám i k výraznému omezení tradičního společenského života, je to určitě na pováženou. Vypadá to, že je zde plán živnostníky vymazat z mapy a nahradit je postupně opět jakýmisi pochybnými družstvy ve stylu bolševické Jednoty pod hlavičkou monopolního Agrofertu.

Hospodští kvůli EET podstatně zdražili. Pivo možná o pár korun, jídla podstatně více. Prostě využili situace a mají se nač vymlouvat. Dochází tady k paradoxu. Jejich náklady na evidenci tržeb (a v mnohých případech i více) zaplatí zákazník. Stát vybere vyšší daně, ze kterých pak bude platit kontrolory, informátory a práskače. Současná vláda za několik let svého trvání u nás zavedla přes 30 000 úřednických míst, která musí nějak financovat. Agent Bureš si koupil národ za koblihy a teď mu to dává postupně sežrat.

To nejhorší, co se současné vládnoucí garnituře povedlo je však rozeštvání společnosti. Obecně poštvala běžné zaměstnance proti živnostníkům. Po snad více než 20 letech se opakují scénáře z počátku 90. let, kdy slovo „podnikatel“bylo synonymem zloděje a podvodníka. Stejně tak i dnes. Jak nám z médií sděloval naprosto charismatický ministr průmyslu a obchodu Mládek (bohužel ne Ivan – to by byla u nás alespoň sranda) naši živnostníci jsou paraziti, kteří okrádají stát na daních a platí si nízká pojištění. Od lalokovitého dobře živeného ouřady, který tyje z šestimístného platu a jehož práci nikdo nekontroluje to vskutku sedí. Přál bych podobným mudrlantům vést si v dnešním nepřátelském systému třeba jen drobnou hospodu.

Na Babiše – EET

Jen kvalitní DDT!

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>