O obnovení minipivovaru v Karpentné, kde dle lidové písně chcípl kůň jsem se dozvěděl už loni.
Třinecký pivovárek byl trochu nešťastný. Vydal jsem se do něj hned po zahájení jeho provozu na jaře 2009. Po celou dobu jeho existence jsem z něj neměl nejlepší pocit. Kolísavá kvalita piva, chudý sortiment, nedostatečná komunikace a nakonec i spory s personálem v přilehlé hospůdce. Vše se dá dohledat na těchto stránkách v mých starších příspěvcích.
Dnes je pivovarská hospoda zavřená, pivovar vaří a své pivo dodává takřka výhradně do havířovské restaurace Na kopci.
Když jsem se konečně rozhodl onu provozovnu navštívit, točili tam pouze světlou 11°Kusoš. To mi stačilo. Pro mne to o pivovaru vypovídá víc, než kdybych měl na výběr mezi apou ze sedmi aromatických chmelů, brutálně chmelenou 16°ipou s přídavkem třezalkového čaje a sourem s papájou, mangem, himalájskou solí a fermentovanými mexickými kakaovými boby.
Barva Dvou kusů slušně zakalená, jak se na pravý nefiltr sluší, ačkoliv dnes již jsou docela běžná kvasnicová piva vyčeřenější. Pivko voní příjemně a od prvního hltu vás osloví jeho hořkost. Dle údajů na etiketě petky dosahuje poctivých 39 IBU.
Asi v druhé polovině půllitru jsem ucítil cosi v pozadí. Musel jsem se na nový vjem trochu soustředit, než mi došlo, že Kusáč obsahuje stopově i něco „hukvaldského“, co se v nedávné historii běžně vyskytovalo v pivech z Dolního Sklenova. Lehká charakteristická zatuchlost, která mohla být zpočátku považována za místní zajímavost, avšak z neustálým stupňování své intenzity se stala hrubou senzorickou chybou, která byla po rekonstrukci sklenovského pivovaru odstraněna. Něco podobného se čas od času vyskytne i v krmelínském Syčákovi. U Dvou kusů se však jednalo jen o jakousi asociaci, která navíc v petkové verzi úplně chyběla. Obecně mi Kusáč chutnal jako slušně hořký český pilsner.
Možná, že by mne i mrzelo, že jsem neměl toho dne příležitost ochutnat i něco jiného. Personál však měl pro mne překvapení ve formě láhve s pivem, které bylo vyrobeno ještě v nedávných časech domovarnické zájmové činnosti. Dobře vyzrálé a archivované ječné víno (Barley Wine) Datel mělo EPM 20% a s přídavkem datlí chutnal lahodně a mocně.
Dozvěděl jsem se, že hospoda Na kopci byla v Havířově první, která představila místnímu obyvatelstvu alternativní pivní značky. V době mé návštěvy byly na čepu vedle nezbytného Radegastu a Dvou kusů ještě Ryzák 11° a celkem slušná 12°apa z Ravenu.
Pro potenciální návštěvníky ještě podotýkám, že z okolí knajpy je v případě pěkného počasí krásný výhled na Beskydy, což podporuje chuť na pivo.