Dle Murphyho zakonu jsou vsechny zmeny k horsimu

Toto se da volne aplikovat i na nektere nase prumyslove pivovary za poslednich cca 30 let. Tady je par postrehu pametnika:

Pilsner Urquell.

Zname story o prodeji rodinneho stribra firme SAB Miller. PU nepatril k mym uplne nejoblibenejsim pivum, nicmene jsem jej respektoval. Vysoka horkost a osobita chut. Daval jsem prednost pivum vonavejsim. V Ostrave mi plzen nechutnala skoro nikde, v Praze ci v Plzni to vsak byla naprosto jina kapitola. Neunavni vrchni, pullitrove orosene kuzelky se slehackovou penou, vycepni koncerty U Pinkasu, U tygra nebo U kocoura. Jiz koncem 80. let jsem si vsak vsiml, ze se originalni chut jaksi vytraci. Zrejme uz tehdy se optimalizovala vyroba. Naposledy jsem pil plzen, na kterou jsem byl zvykly v lete 1991 U kocoura. Jak chutna PU dnes kazdy vi.

Staropramen

Od pocatku 80. let me velice oblibene pivo hlavne v Praze [nejaky extra vyber tam tenkrat nebyl]. V Ostrave jsem Staropramen shanel lahvovy v Dome potravin, toceny jej meli dlouha leta v Zabrehu na stadionu v hospode Start. Kolem roku 1987 zacal ztracet svou zemitou pivni chut a chutnal trochu po oriscich. Po dalsich 20 letech je tato kdysi kvalitni pivni znacka totalne zdevastovana. V Bulharsku kdyz mi misto cepovane Kamenitze prinesli Staropramen, okamzite jsem to s odporem poznal. A to uz je co rici….

Gambrinus

Dnesni synonimum pivni sracky byvalo kdysi slusne pivo. S oblibou jsem Gambace pil v Cechach, obcas jej dokonce privezli do Ostravy namisto PU a to jsem mel vzdycky radost. Asociacne mne napada ponekud zcestne prirovnani „modra bublinka“. Cast leta 1991 jsem travil v Plzni a jejim okoli. Na Gecko jsem se tesil. Pekne hospudky s nadhernou atmosferou, zrucni vycepni. Desitka vsak byla uz tehdy dosti vodova a 12 zase skoro bez chuti. Dalsi dekadu Gambrinus pilne a uspesne pracoval na sve sebedestrukci. Teto znacce se docela uspesne vyhybam. Je to hruza.

Krusovice

Smutna kapitola. V roce 1981 tuto znacku tocili v Praze jen v nekolika hospodach, kam byl problem se posadit. Vzdycky kdyz jsem Krusovice tenkrat pil, nejak se mi podvedome vybavil stredovek. Hluboka horkost celych 52 IBU [!!!] V sametovych 90. letech zacala vsak tato znacka upadat. Pod pozdejsim vedenim Radebergeru se z ni stal odpudivy symbol neosobni denaturovane mocky, kterou nechteli pit ani pivni laici v kasinu. V roce 2010 novy vlastnik Heineken lehce zjistil, ze takhle to nepujde, nasypal si par vagonu popelu na hlavu a podnikl jiste kroky, ktere meli teto znacce vratit alespon zlomek byvale slavy. Dnes je to trochu lepsi, osvezujici je psenicnak a nejlepsi Krusovice samozrejme sezenete jako VIP hoste primo ve vyrobe.

Zatec

Kapitola snad jeste smutnejsi. Legendarni pivo Lucan a Starozatecka 12 primo ze srdce nasich nejslovutnejsich chmelnic. Proklate uzky profil pro ktery bylo nutne zajet az do 400 km vzdalenych Severnich Cech. Jemnost a chut samotne prirody. V roce 1991 se zatecke pivo chvili jmenovalo Chmelar a vyznacovalo se vyraznou chmelovou prichuti a tzv. „hlinou“. Nadherna zalezitost. V roce 1994 jsem byl na nadrazi v Koline zdesen, kdyz jsem si zakoupil naprosto bezpohlavni pasterizovanou zateckou desitku. Destrukce pokracovala. Zatecke pivo se objevovalo po cele republice, dokonce jsem na nej narazil na londynskem letisti, k piti uz to vsak nebylo. V Zatci pusobi jeste minipivovar U orloje. Pivo urcite lepsi, ale obavam se, ze davnou slavu to tomuto mestu uz nevrati.

Velkopopovicky Kozel.

V prvni polovine 80. let uzasne pivecko, na nez staly kupr. v Brne fronty nadrzenych pivopiju. Vysoce kvalitni 10 i 12. V roce 1988 se dockala i Ostrava. V pivnici U hodin jsem vsak uz pil neco trochu jineho. V tomto roce totiz udajne podnik presel na CK tanky. Behem dvou dekad se vyrobky teto firmy presunuly do zony nepitelnosti. Voda, sama voda a to plati i o zoufalem pokusu o nefiltr. Hlavne at nikdo neargumentuje kolik Kozel vyhral degustacnich soutezi. Clenove takovychto odpornych porot budto trpi ageuzii [ztrata chutoveho smyslu] nebo jsou uspesne zkorumpovani.

Radegast

Nase regionalni zalezitost. Pivovar uveden do provozu roku 1970 jiz mel nejake ty prvky moderni vyroby, ale pivo skvele. I nezamenitelna chlebovita desitka. Od 90. let postupny upadek kvality. Dnes je prilezitostne mozne dat si jeden Radegast na zizen, nebo vyjimecne ochutnat nejaky jeho prumyslovy special, ktery se nekdy i docela povede [napriklad pokus o nepaster]. Jinak zbytecny pivovar, ktery by mohl byt nahrazen nekolika poctivymi regionalnimi provozovnami.

Budvar

Tady to zatim jeste tak spatne nedopadlo. Anheuser Busch se leta snazi Budvar koupit a ten stale co by narodni podnik statecne odolava. Pivo mozna kdysi byvalo o neco lahodnejsi, v zasade si vsak udrzuje svuj typicky sladovy, lehce ovocny charakter. Kdovi vsak co bude do budoucna.

Pokracovani priste.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>