Je neděle, tudíž čas na krátkou pravidelnou degustaci u Segala.
Na čepu je mimo jiné i polotmavá Chotěboř. Barva spíše do tmava, slušná jiskra. Jedná se o filtr, ovšem samozřejmě, že zároveň i o nepastér. V tomto případě bych se neostýchal nazvat tento ležáček Vídní. Pěkná zakulacená chuť, lehké sladové tóny, v pozadí však jadrná hořká Chotěboř. Doznívání kratší, ale jinak má toto pivo vše, co ve své kategorii míti má.
Pošilhával jsem po petce z nového západočeského pivovárku Letiny. Ovšem litr za 95 Kč se mi zdál přece jen trochu drahý. Nekončí náhodou expirační doba? Ne, bohužel pitelnost piva je zaručena až do velikonoční neděle. Naštěstí sám velký Segal zná řešení. Co kdybychom tento výrobek ochutnali napůl? To se mi zdá schůdnější a tak petku otvíráme. Svrchně kvašený speciál s 6,2% alkoholu vařený prý ve stylu britských ejlů. Použité chmely nejsou na etiketě uvedeny, snad jsou to samotné anglické odrůdy jako Golding nebo Fuggles. Pivo příjemně chmelově voní, výrazné aróma však neprostupuje celkovou chutí daného piva a je trochu degustačně oddělené. Britské mildy a bittery musí být trochu chmelem cítit, protože jinak se podává teplé, bez řízu abez pěny, takže jestli v sobě nemá žádnou poutavou vůni chutná jako typická česká „koza“. Letinské pivo tedy velmi dobré, jen by to chtělo trochu snížit cenu.
Po mé poslední ne zrovna pozitivní zkušenosti se zázvorovým z Kounic jsem si tentokrát vychutnal Ginger ze Svatého Kopečku. Vrchní sládek ing. Hrdlička používá k jeho výrobě čerstvou surovinu. Zázvor jak má být. Pivo o střední síle, osvěžující hořkosti, které decentně voní po zázvoru, jehož charakteristická peprná příchuť se objevuje i v logické dochuti. Bravo, pane inženýre.
Dal bych ještě svatokopeckého Arcivévodu, musím ale na zkoušku divadla. Premiéra pivního muzikálu Pivařky.cz je plánovaná na 26. 4. u Koníčka ve Vojkovicích.