Kolega mne vcera docela prekvapil kdyz mi z mesta prinesl cinske pivo Tsching Tao.
Kdyz jsem v roce 1986 poprve toto pivo objevil v Kanade, jasal jsem. Cina byla tenkrat clenem socialistickeho tabora, avsak tak exoticka znacka nebyla na nasem trhu k dostani. Stejne tak jsem byl tenkrat fascinovan pivem japonskym, australskym nebo novozelandskym. Chute tehdejsich exotickych lahvacu mely velice daleko do kvality nasich znacek, ale pro mne jako pro sberatele to byl nesporne prinos.
Behem casu jsem jeste objevil cinske znacky Zhu-Jang ci Nine Stars. Jak chutna cinske pivo? Samozrejme, ze nic moc. Prumyslovy pasterovany rychlokvasak, ktery se hrde na sve etikete priznava, ze je do nej pridana ryze. Jak jinak v Cine. Avsak uprimne receno, myslim, ze bych si toto pivo dal na zizen radeji nez treba Amstel nebo Miller Light.
Cinsky trh je obrovsky a to se tyka i trhu pivniho. Cinane nejsou zadni abstinenti a ikdyz prilis nevydrzi [alkoholdehydrogenaza] diky poctu svych obyvatel maji spotrebu chmeloveho moku vskutku enormni. A obchodni prilezitosti v teto zemi doslova rozkvetaji. Dokonce mne oslovil nejaky vyrobce KEG sudu, ktery je nabizel za pomerne slusne ceny. To bych vsak musel odebrat nekolik kontejneru. Zustanu radeji pri zemi a ve svych oblibenych ceskych hospodach. A do Ciny se prijedu podivat az se tam lokalni pivovarnictvi rozsiri. Kdyby Cinane chytli nas trend, mohlo by tam byt casem vzhledem k jejich populaci pivovaru pres 40 000 Zatim vsak zlute plemeno zkupuje nase znacky. Jak to nedavno probehlo u Pivovaru Lobkowicz. A propos, nezda se vam, ze je ted v Rychtarovi nejak vice skrobu?