Návštěvníci Pivovarského domu Ostrava se konečně dočkali. Dlouho avízovaná APA je konečně na čepu!
Je to trochu slavnostní příležitost. Pivovar Qásek uvařil oficiálně poprvé pivo svrchně kvašené. Po prvním pokusu o uvaření piva typu ale, kterým byl pšeniční mok trigo, jenž však nakonec dopadl jako zajímavý, leč nečistokrevný hybrid mezi ležákem a ejlem se zdá, že se to konečně podařilo. Qásek následuje současný trend a začal rovněž příležitostně kvasit svrchně. Autorem receptu i kmotrem finálního výrobku je brazilský sládek Giovani Caruso MacDonald.
Po apě se štamgasti ptali již dlouho. Údajně byla už uvařena a připravena k expedici, vrchní číšník Dan z Hobitu byl však nekompromisní: Nejdřív je třeba vypít Trigo! Neboť Qáska rádi máme, žádné zbytky nenecháme. Tak se fanoušci svrchňáků dočkali až včera. Prvním nedostatkem nové apy byl faktor excesivní pěnivosti. Pivo opravdu dlouho pěnilo a bylo na něj nutno dosti dlouho čekat, což na druhé straně zase zvyšovalo žízeň a chuť. Jestli byl problém v samotném pivu nebo ve výčepním zařízení si nejsem jistý. Nicméně natočený půllitr (v mém případě na vlastní přání zhruba třídecový šnyt) disponoval pěnou, která trochu připomínala pokrývku, která v současnosti „zdobí“ stále hlouběji se propadající Svijany. Naštěstí jsem se jí poměrně hladce prokousal a dostal se až k samotné památné tekutině. Pivo dobré. Silné chmelové aróma, které však nebylo obligátní ani fádní a svědčilo o citlivém výběru jednotlivých odrůd. APA byla hodně do hořka, což je správné a má to tak být. Co se týče stupňovitosti jedná se o třináctku s obsahem alkoholu 5,2%, což je norma. V pivu mi však trochu chyběl říz, který se zpravidla ztrácí v případě, že je truňk hodně vykvašený. Tady se možná křenovitost ztratila při delším procesu čepování.
Takže Hobit má po letech své svrchně čepované pivo, které potěší zajisté většinu příznivců tohoto stylu. Jen ta pěna vede poněkud k zamyšlení….