Pivní muzikály
První myšlenka na jevištní formu pivní problematiky vznikla již v roce 1997 kdy autor Martin Jarošek pobýval služebně na Aljašce. Asi až o dva a půl roku později vznikl muzikál Zběsilá pípa, který byl po dlouhých porodních bolestech poprvé proveden v ostravském klubu Hobit na jaře 2004.
Děj recesního divadelního kusu se odehrává uvnitř poctivé české pivnice v blíže neurčeném prostoru a čase. Vedle štamgastů a klasického výčepního se v krčmě vyskytuje i vypravěč, který příležitostně seznamuje publikum s fakty z historie světového i českého piva. Hosté vedou hospodské řeči, komentují novinové články, odzuzují prohibici všude na světě jako zločinný akt a jsou překvapeni, když do prostorů knajpy zavítá mladý abstinent – podnikatel, který usrkává Coca Colu a o pivu se vyjadřuje velice pohrdavě. Nakonec zkolabuje, je však zachráněn příchozím dánským lékařem doktorem Sorensenem, který má vzápětí velice sugestivní přednášku o zdravotně pozitivních účincích piva na lidský organismus. V hospodě následně proběhne znárodnění, pak privatizace, na pivo se zde zastaví i zlořečený americký podnikatel Anheuser Busch, který ukrade ochrannou známku Budvaru, nechybí ani lyrická scéna. Strašák hrozící globalizace a apokalypsy českého pivovarnictví je nakonec úspěšně zažehnán happy-endovou patriotickou katarzí s nezbytným poučením.
Zatímco Zběsilá pípa si ještě jako jevištní dílo kladla alespoň jakési umělecké ambice, v pořadí druhý pivní muzikál Únos Heinekena byl už sarkastickou crazy fraškou sám o sobě. Na pozadí reálné situace únosu holandského pivovarnického magnáta z roku 1980 probíhá na půdě české pivnice děj plný nelogických zvratů. Ještě před otvírací dobou v šantánu vyspávají noční opici klasická bufeťačka se svým milencem. Krátce po příchodu výčepního do hospody vstupuje také stálý host – psychiatr, který píše vědeckou práci o opilcích. Zakrátko dorazí i další štamgast Konrád, těžce pobodán zuřivým domovníkem. Hosté se během cca dvou hodin setkají vedle Heinekena a jeho únosce též s černošským dealerem Radegastu Oscarem Dlu Dlu, japonským turistou a Donem Quijotem de la Cerveza, který je ovšem dobře maskovaným agentem Interpolu. Po akční katarzi vše dobře dopadne, slepí prohlédnou, němí promluví a dokonce proběhne pietní vzpomínka na dosud živého Jurije Gagarina.
Třetí a dosud aktivní pivní muzikál Josef 2.byl zkomponován k 230. výročí zrušení nevolnictví v Českých zemích. Hlavním hrdinou je uctívaný reformátor Josef 2., který když si přečte petici těžce zkoušených poddaných z lénní obce Kocovidlo neváhá a sepíše historické patenty, které následně prezentuje spolu se svou matkou Marií Terezií přímo ve zmíněném venkovském šenku. Za zmínku nesporně stojí obávaný páter Koniáš a italský dřevěný panáček Pivochcio, který má tak dlouhý nos, že jej nemůže strčit do pivního půllitru a tak se pohodlně napít.
Josef 2. se stále hraje a v plánu jsou i jeho vlastní internetové stránky.
Divadelní představení Josef II. je možno si objednat – vhodné pro hospody, kulturní střediska či soukromé akce.
Technické požadavky: Zásuvka el. Napětí 230 V, 3 stoly, 6 židlí.
Cena za představení je cca 6000 Kč, mimo město Ostrava ůčtujeme též cestovné podle množství projetých pohonných hmot. Dohoda možná. Případné objednávky min. 4 – 6 týdnů před plánovanou produkcí.
Kontakty:
Martin Jarošek, autor a režisér tel. +420 731 336 945
e-mail: martinjarosek@hotmail.com