Dotaz do rádia Jerevan

 ……prosím vás, bude v Moskvě pivo? Ano, v Moskvě bude pivo.

.a bude v Leningradu pivo? Samozřejmě, v Leningradu bude pivo.

..a bude pivo v Praze? Ano, výstava přijede i do Prahy!

Lehce pozměněný úspěšný dobový vtip ze sedmdesátých let již dnes, naštěstí, není aktuální.V bývalém Sovětském Svazu se chmelový nápoj chlastá jako v Praze a je ho všude dostatek.Vyjímkou není ani středoasijská Arménie.

Promluvíte-li kupř. v bývalém Pobaltí dnes rusky, může to znechutit tamější obyvatele.Arménie se však stala součástí carského Ruska již kolem roku 1828 a při krvavých útocích ze strany muslimských Turků zvolila tenkrát menší zlo.Proto dnes v nejstarší známé křesťanské zemi jejíž jazyk a písmo je staré několik tisíc let, většinou nikdo nenávist vůči někdejšímu sovětskému impériu necítí.Postleninský bordel se však hluboce vsákl do struktury kulturního národa a tvoří bohužel dodnes součást každodenního arménského života.

Zatímco arménský koňak býval společně s gruzíňákem československé veřejnosti dobře známým exportním artiklem málokdo znal kvalitní arménská vína a už téměř vůbec nikdo pivo oné země.

V roce 2003 fungovalo v Arménii několik oficiálních pivovarů.Nejznámější Kilikia stojí hned poblíž centra hlavního města Jerevanu blízko likérky Ararat.Pivovar byl založen na sklonku života diktátora Stalina v roce 1952 a vzhledově nepůsobí příliš estetickým dojmem.Jeho pivo je však chutné a uspokojí spíše milovníka hořčích značek ( má odhadem asi 45 – 50 jednotek hořkosti ).Chuťově velice dobře konsonuje např. s jogurtovou polévkou „spas“ nebo s pečeným skopovým masem.

Pivo z pivovaru Kotayk již zdaleka není tak chuťově výrazné a pohybuje se spíše v teritoriu průměrné neutrality.Vedle konvenčně stupňovitých ležáků vyrábí Kotayk také patnáctku „Eribuni“, což je název někdejší starověké pevnosti v okolí Jerevanu.

Na pivo Gyumri narazíte v hlavním městě spíše náhodou, neboť je dováženo ze severu země a pivovarská provozovna byla založena poměrně nedávno.Chutí připomíná démonizovaná piva balkánská či ruská, ale s okolním prostředí bez větších problémů harmonizuje.

Pro pivaře, který zavítal do Arménie okusit co největší množství ve střední Evropě nedostupných piv je po celé zemi zřízena síť potravinových stánků a trafik, které nabízejí široký sortiment piv ruské výroby.Z mé vlastní zkušenosti stojí za ochutnání jedenáctka Solodov z Kazaně.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Dotaz do rádia Jerevan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>