Švestičky z vlastní zahrádky

Legendární Hujerovy iniciativy ukazují, že švestky lze použít i jako jakýsi lehký úplatek.

Švestky jsou zdravé. Zvláště když se ve formě kvasu proženou destilačním přístrojem.

Dostaly se i do lidových písní (V té naší aleji švestky se válejí) a v neposlední řadě do politiky, když právě pouze  do nich měl někdy kolem roku 2003 zůstat ve své tehdejší funkci hydroencefalický nezmar Telička.

Nemám důvěru ke všem Šárkám, neboť ony švestkám škodí.

Kombinaci švestek a piva zpopularizoval nejvíce ing. Bernard, i když se v tomto případě jednalo o pivo nealkoholické.

První „švestkáč“ jsem okusil někdy v létě roku 2005, kdy jej pro štramberský pivní festival uvařil místní Trubač. K degustaci jsem přistupoval s určitou nedůvěrou. Přece jen jsem měl švestky, trnky nebo slívy spojené s docela jinými finálními výrobky jako jsou knedlíky, kompoty nebo povidla.

Nicméně černý švestkový ležák mne tenkrát mile překvapil a já se k němu ještě příštích pár sezón s chutí vracel.

Včera jsem se setkal s experimentem minipivovaru Troll z Heřmanic. Je jím 13°švestkový speciál.

Už od prvního přivonění vystupuje z moku zvláštní, neotřelá, leč přece jen trochu nepivní vůně. S případným nepříliš pozitivním vjemem si však naprosto poradí již první lok. I organismus zvyklý na chmelový nápoj uvařený v souladu se Zákonem nejvyšší čistoty (Rheinheitsgebot) z roku 1516 ucítí po prvních asociacích na dezertní aperitiv pevné pivní základy a šťastnou EPM třináctku.

Švestky jsou zde ještě podporovány trochou skořice a výsledná chuť je značně zdařilá.

K důkladnějšímu studiu by bylo možná třeba zjistit jisté detaily výroby, např. jestli se k vaření onoho speciálu používá čerstvé ovoce ve formě kvasu či pouze nějaký výtažek a hlavně dát si těchto piv více. Z jednoho malého, které bylo navíc použito k závěru pivního dne ještě nemusí vzniknout relevantní posudek.

Ještě musím zjistit, kterému ročnímu období se říká „do švestek“. Nejspíš to bude podzim.

To jen abych věděl dokdy bude u nás občany strašit současná kolaborantská vláda.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>