Dubnová Volba sládků se skutečně povedla. Docela jsem se namlsal.
Zatímco minulý měsíc jsem v předchozím Poutním pivu musel chuť chvíli a opakovaně hledat, nyní to jde skoro samo.
Současný speciál je rovněž trochu nakuřovaný a navíc zrál na dubových třískách, což mu dodává můj oblíbený barigový charakter.
Už první lok prozradí, že se nejedná o běžnou konzumní značku. Na patře se rozvine ne úplně běžná lahodnost. Té trochu nehomogenní příchuti však není naštěstí příliš. Tak si může degustátor při testování i lehce zahnat žízeň, neboť i přes svou zvláštnost je dub(n)ové pivko i pitelné a nenutí svého konzumenta jen se soustředit, srovnávat a vymýšlet pokud možno neotřelé přívlastky. Nicméně příjemné aróma, které je kombinací použitého nakuřovaného sladu, dubového dřeva a originál žateckých chmelů provází klienta po celou dobu popíjení.
Klášterní je i stupňovitost (13,5% EPM), střídmý obsah alkoholu (5,5%) udržuje tuto značku spíše na úrovni lehčí konzumnosti, neboť podobné druhy ze stejného prostředí svého původu bývají často mnohem mocnější.
Další zajímavostí je i spodní kvašení, což u pravých klášterních speciálů nebývá zase tak obvyklé. Nicméně si musíme stále uvědomovat, že i toto celkem sofistikované pivo je vyrobeno pod dozorem japonského koncernu ASAHI, takže experimenty jen do určité míry.
Jak už jsem konstatoval u březnové Volby sládků – tato výprava za klášterním piva (tentokrát v podobě Oak Aged) je docela poučná a v neposlední řadě je i chutná.