Již asi před dvěma lety jsem si při své cestě autobusovou linkou č. 39 všiml v městské části Hrabová reklamní cedule s logem pivovaru Litovel.
Tento pivovar znám již od svých pivovarských počátků. V Ostravě bývala v 80. letech běžně k dostání litovelská černá 10°s etiketou (světlé desítky ji normálně nemívaly) a tmavě zeleným vrškem.
Pak jsem objevil i normální 12° a později též 11°s názvem Moravan.
Zhruba ve stejné době jsem objevil též Litovel na čepu v Sokolovně u porubské smyčky. Pivo žádný zázrak, ale byla to v poměrné tehdejší pivní šedi alespoň nějaké zpestření.
Minulý čtvrtek jsem hudebně doprovázel v hrabovském kulturáku vystoupení Dr. Šmoldase a měl jsem čas inzerovanou hospůdku navštívit.
Útulný lokál, kde vedle obligátních Nošovic točili též 11° a 13° z Litovle.
Speciální 13°se jmenuje Gustav. Je to na památku světoznámého českého zápasníka Gustava Frištenského, který se oženil s dcerou vrchního sládka litovelského pivovaru.
Gustav Frištenský měl údajně i bratra Varla, ale to bude spíše konfabulace divadla Járy Cimrmana ve hře Dobytí severního pólu.
Pivo samotné je pitelné, leč v sobě nezapře mírné náznaky průmyslovosti.
Litovel je historický pivovar s dlouhou tradicí snad už od roku 1893. Jedná se o český podnik, tak bychom si jej měli vážit a čas od času od něj i něco ochutnat.
Na jaře 2020 pivovar kvůli cca 25 obyvatelům Litovle pozitivně testovaným na Covid 19 přerušil (naštěstí nakrátko) výrobu a město bylo uzavřeno a obsazeno fašistickými zbrojnoši.
Pivovárek i občané naštěstí přežili.