Část zdravotnické reformy pod taktovkou ministra Hegera, která hodlá plošně zrušit 6000 akutních lůžek se dotkne i Moravskoslezského kraje. V Opavské psychiatrické léčebně přijde o práci až 50 lidí a od příštího roku se chystá i uzavření Protialkoholní záchytné stanice v Ostravě.
Dle stanoviska Ministerstva zdravotnictví ČR jsou nutné úspory a tak v boji proti alkoholismu bude od příštího roku nejvíce podporovaná prevence. Opilí jedinci odchyceni v terénu budou svěřeni do domácí péče v místě svého bydliště. V případě místa trvalého bydliště na Městském úřadu by mohli být eskortováni do prostor příslušné instituce.
Pochopitelně, že nová vyhláška pokulhává a tak se hledají možnosti řešení. Nedávno nabídla 10 akutních lůžek pro podnapilé osoby mateřská škola Otakara Hostinského na Varenské ulici v Ostravě 1. Podle mluvčí Hany Oslízlové momentálně má mateřská škola volné kapacity a tak probíhají jednání s Magistrátem a Ministerstvem zdravotnictví. Problémem ovšem zůstává, že prostory zařízení se zavírají již v 17 hodin a přes víkendy je školka zavřená. Jednalo by se tudíž o záchytnou stanici pouze pro denní a všednědenní opilce. Zajímavá je však čerstvá nabídka Národního divadla moravskoslezského. Budova divadla A. Dvořáka (kdysi Zdeňka Koniáše Nejedlého)disponuje značně rozlehlými prostory v zákulisí, kde by mohlo být umístěno až 15 lůžek. Službu na takto vytvořené záchytce by zajišťoval jeden odborný lékař za asistence administrativních pracovníků divadla, kterým by se tímto rozšířil úvazek. Podle vedení by toto řešení bylo praktické i z důvodů, že někteří zaměstnanci příležitostně na protialkoholní stanici pobívají a tak by alespoň nezmeškali ranní zkoušku následujícího dne. Proti umístění akutních lůžek se prozatím staví umělecká rada divadla s argumentem, že by chrápání, případně hulákání agresivnějších jedinců mohlo rušit probíhající představení. Umělci jsou však notoriční kverulanti a budou mít vždycky něco.
Pijácká veřejnost se prozatím k možné dočasné amnestii staví kladně, celkovou koncepci reformy však kritizují jak opoziční strany, tak většina soudných občanů. Ministr Leoš Heger opět boduje. Zaujala mne fonetická shoda jeho příjmení s příjmením herce Karla Högera. Karel Höger v závěru své kariéry měl hrát doktora Sovu v seriálu Nemocnice na kraji města, Leoš Heger zase rád vypráví lidem pohádky. Vedle pravopisného rozdílu v příjmení (herec Höger se píše s přehláskou)je zde i jistý rozdíl v kraniologické fyziognomii. Jak víme, Karel Höger měl na čele zajímavý rozštěp lebky. Myslím si však, že dpbře mířená rána sekerou by dokázala u našeho ministra zdravotnictví tento handicap setřít.