Na co se můžete těšit

Prostory jsou upravené, pivo navezené – takže můžeme otevřít. 

Klasickým sortimentem pivotéky v Pivovarském domě jsou samozřejmě petky s „živým“ pivem. V lednicích se chladí kvasničák z Dobrušky, nepříliš známý, leč výborný Vítek z Prčice, nechybí ani pšenka ze Slaného (Antoš) nebo tmavý Čerťák z Harrachova. Nesmím zapomenout ani na několik druhů lahváčů z Nové Paky – potěší vedle Kumburáka též Podkrkonošský speciál a 16°Valdštejn. Ze země našich severozápadních sousedů je k prodeji připraveno pár rozličných kusů piv pšeničných-Hefeweizenů jako je třeba Schneider či Paulaner, možno okoštovat též pšeničňák v tmavé verzi – Dunkel. Nechybí ani přehršel německých piv klasických jako je např. Mönschhoff Bierkeller nebo Häcker Pschor Hell, přičemž slovo „hell“ zde neznamená peklo, nýbrž německy „světlé“.

Půjdeme-li dále na sever, narazíme na klasický irský stout Guinness, pak už uděláme krátkou zastávku až v zemi hrdého Albionu. Z britských piv pivotéka prozatím nabízí Ale Hopgobblin, Samuel Smith nebo Marston´s. Zajisté osvěží i Marston´s Pedigree (nezaměňovat s krmivem pro domácí zvířata Pedigree Pal, což v překladu znamená „čistokrevný přítel“). V sortimentu je i skotské pivo Belhaven, které však zřejmě bude díky pověsti o šetrnosti skotského lidu dosti drahé.

Největší částí nabídky pivotéky jsou ovšem piva belgická. A tady se připravte na skutečná degustační dobrodružství. Nabídka zhruba 70 belgických druhů pokrývá převážnou většinu tamějších pivních stylů. Nehledejte zde vodnatou Stellu Artois nebo neutrální Jupiler, ale vrhněte se přímo na Belgian Blonde (Boucanier, Grimbergen). Belgická piva jsou více sladká než naše a rovněž silnější. Zpravidla se vaří metodou svrchního kvašení. Chcete-li se mravně opít, zakupte si sérii piv v bílých lahvích z Gentu – Delirium Tremens světlé, noční, vánoční a mocný speciál Guillotine. Již nápadité etikety napoví. Hrdě mohu prohlásit, že v zásobách pivotéky se nachází hned 5 druhů piva trappistického. Jen šest belgických a jeden holandský klášter smějí vyrábět speciální vícekrát kvašené a dobře uzrálé pivo pod touto značkou. V pivotéce můžete zakoupit Achel, Westmalle, Orval, Rochefort i nizozemský La Trappe. Podobná, leč neznačková belgická piva nesou označení Bier d´Abbey. K rychlé opici vám dopomůže Scaldis s 12% alkoholu. Lambic je speciální pivo vyráběné z nesladované pšenice a spontánně zakvašované. U nás můžete ochutnat Lambic zkombinovaný s pivem ovocným: St.Louis Kriek (višeň)a Framboos (malina).

Osobně mne těší výběr z amerických nezávislých pivovarů. Rozhodně doporučuji vyzkoušet Anchor Steam ze San Francisca, průkopnický mok Samuel Adams a zejména kalifornskou Sierra Nevadu.

Jak je již z mých řádků patrno, nejedná se o řadovou lahvárnu a nálevnu, nýbrž o sofistikovaný a specializovaný butik, který doposud v Ostravě chyběl. Zásluhou směnného kurzu eura, dolaru či libry k vrtkavé české koruně a naší neslavné kupní síle vypadají ceny zahraničních piv až předraženě. Zamysleli jste se však někdy např. nad tím, kolik stojí chemicky navonět kapalinu aby se pak ve flaštičce pod názvem Channel 5 prodávala za 1500 korun? Je čas Vánoc, Silvestrů, svátků, narozenin, svateb, rozvodů i pohřbů . Zapíjte někdy radost, žal či ostravskou desítku kvalitním pivem od nás i ze zahraničí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Na co se můžete těšit

  1. Dneska jsme se s kolegou rádi zastavili a nakoupili. Asi budem chodit častěji, když finance dovolí. Zkusit něco, co mi ještě neprošlo hrdlem a popovídat si o pivu s odborníkem…
    Konečně něco, co v Ostravě chybělo!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>